ČSSD chce, aby exšéf vojenské rozvědky mluvil o zakázkách v PS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud by vládní koalice neumožnila vystoupení exšéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslava Krejčíka před sněmovním výborem pro obranu a bezpečnost o podezřelých armádních zakázkách, ČSSD by žádala pro jeho "slyšení" mimořádnou schůzi sněmovny.

Řekl to úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Krejčík chce před výborem vystoupit se "závažnými informacemi", nejprve by ale musel být zbaven mlčenlivosti.

"Pokud vláda myslí vážně boj s korupcí a boj s korupcí na ministerstvu obrany, premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by měli podpořit to, aby byl Krejčík zbaven mlčenlivosti," uvedl Sobotka.

Připomněl, že vládní koalice odmítla ve sněmovně ustavit vyšetřovací komisi, která by se zabývala armádními zakázkami. Krejčíka by podle Sobotky patrně musela zbavit mlčenlivosti právě sněmovna. Pokud koalice zabrání "slyšení" Krejčíka na zasedání výboru, "ČSSD je připravena iniciovat uzavřenou schůzi sněmovny", dodal Sobotka.

Vidím (ODS) je prý pro, aby Krejčík promluvil

Krejčík by chtěl členy výboru informovat o "závažných skutečnostech" týkajících se armádních zakázek. Údaje pocházejí z doby, kdy byl ve funkci ředitele VZ, tedy z let 2004 až 2007. Tehdy byli ministry obrany nejprve Karel Kühnl (US-DEU) a po něm Jiří Šedivý (ODS) a Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Vládly tehdy postupně Grossova, Paroubkova a Topolánkova vláda.

Pro Krejčíkovo "slyšení" před výborem by byli jeho předseda i místopředseda František Bublan (ČSSD) a Jan Vidím (ODS). "Určitě by bylo zajímavé poslechnout si pana generála," řekl Vidím.

Bublan podotkl, že nyní zjišťuje postup, jak by mohl být Krejčík zproštěn mlčenlivosti. Pokud by promluvit mohl, Bublan by navrhl jeho vystoupení jako bod některého ze zasedání výboru. Jeho členové by o tom rozhodli hlasováním. "Osobně jsem pro, ať promluví," řekl Bublan.

Tagy: ČSSD koalice armáda

Zdroje: ČTK