Kandidátem ČSSD na ministra práce bude zřejmě expremiér Špidla

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Kandidátem ČSSD na ministra práce a sociálních věcí se podle hlasů ze sociální demokracie stane bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla, který již před časem ministerstvo práce vedl. Druhý zvažovaný kandidát a vysočinský radní Petr Krčál totiž neví o tom, pro koho se dnes ráno rozhodlo grémium ČSSD, sdělil. Podle některých členů nejužšího vedení strany přitom již všichni kandidáti o svých nominacích vědí. Špidla se navíc se Sobotkou, který přijímal i další ministerské kandidáty, večer setkal.

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Všechna takováto vyjádření ponechávám na panu předsedovi, protože teď je velmi citlivá politická situace, a je dobře, když informace jdou od toho, kdo je plně kompetentní," odpověděl Špidla po schůzce na otázku, zda mluvil se Sobotkou o tom, že by mohl být v jeho vládě. Už dříve poznamenal, že ví, kdo ministerstvo povede.

Krčál uvedl, že zatím nemá žádnou další konzultaci domluvenou. Pokud by se uskutečnila, musela by být podle něho do neděle, když v pondělí má být podepsána koaliční smlouva. "Musela by být, určitě ano," řekl Krčál k tomu, jestli si myslí, že je možné, že by ho Sobotka navrhl bez další osobní schůzky. Mluvil s ním prý asi týden před Vánoci o situaci v resortu ministerstva práce a sociálních věcí.

V této fázi diskusí o vzniku příští vlády je velmi nepravděpodobné, že by budoucí ministr dosud nevěděl o své nominaci.

Sobotka se dnes již sešel s pravděpodobným ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a hlavním kandidátem na zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, který je prý připraven se vedení resortu ujmout. S dvojicí dalších pravděpodobných ministrů - Lubomírem Zaorálkem (zahraničí) a Milanem Chovancem (vnitro) - se šéf největší parlamentní strany viděl již na ranním grémiu.

Za příštím premiérem dnes zamířili i pravděpodobný budoucí ministr školství Marcel Chládek a senátor Jiří Dienstbier, který by měl být kandidátem na ministra pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. Dienstbier uvedl, že obsah schůzky byl důvěrný.

"Co se týče personálních věcí, nemohu nic potvrdit ani vyvrátit. Ta informace přijde od pana předsedy Sobotky v momentě, který on zvolí, myslím, že to bude v pondělí po podpisu koaliční smlouvy," řekl novinářům Dienstbier. Nemá podle něho smysl mluvit o tom, zda by byla jeho případná nominace průchozí přes prezidenta Miloše Zemana. "Pokud tady nejsou ústavní nebo zákonné překážky, tak prezident nemůže bezdůvodně odmítnout jmenování. Samozřejmě otázka je, jestli vůbec jmenuje předsedu vlády, ale skoro už by bylo načase," podotkl Dienstbier.

Že se dnes setkával s budoucími ministry, Sobotka nechtěl novinářům úplně potvrdit. "Sem přicházeli různí lidé, někteří z nich by mohli být členy nové vlády," uvedl jen. Odpoledne se v Lánech sešel prezidentem Milošem Zemanem, kterému předal seznam kandidátů na ministry. Zda měl vůči některým Zeman výhrady, Sobotka ani prezident nesdělili. Již dříve přitom Zeman řekl, že by nesouhlasil s kandidátem hnutí ANO Martinem Stropnickým jako ministrem obrany, na kterého je stále navrhován. Zeman by mohl mít výhrady i vůči dalším kandidátům; kvůli dřívějším neshodám například se Špidlou či se Zaorálkem.

Špidla uvedl, že o takových věcech nepřemýšlí, protože předpokládá, že lidé v ústavní funkci se budou chovat v souladu s ní. "Tam nějaké řešení nějakých osobních záležitostí prostřednictvím funkce prezidenta rozhodně není součást ústavního slibu," řekl. Špidla prý nelituje toho, že před druhým kolem prezidentské volby Zemana nepodpořil, je to podle něho součástí historie.

Tagy: Ministerstvo práce a sociálních věcí povolební vyjednávání Sobotkova vláda

Zdroje: ČTK