Kalouskovi se nelíbí návrh na rozpočet. Prý je 'projídáním budoucnosti'

- Aktuality autor: var

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let, prohlásil exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Ministerstvo financí s Kalouskovým hodnocením rozpočtu kvůli řadě údajných nepřesností a účelových srovnání nesouhlasí. 

Jde o první návrh současné koaliční vlády. Schodek má proti letošku klesnout o 12 na 100 miliard korun. Kabinet navzdory proklamacím o úsporném rozpočtu podle Kalouska zvyšuje výdaje, přičemž částky na investice proti době ekonomické recese klesají. "Jedná se o bezkonkurenčně nejhorší návrh státního rozpočtu za posledních pět let. Jde o typický učebnicový příklad projídání budoucnosti," řekl exministr financí. 

Vyšší výdaje nepůjdou podle Kalouska na investice, ale vedle sociálních výdajů na provozní výdaje státu. TOP 09 proto podle něj bude navrhovat, aby vláda snížila celkové výdaje rozpočtu o 20 miliard a zvýšila investice alespoň na úroveň roku 2012.

 

Tagy: Česko ekonomika TOP 09 finance státní rozpočet Ministerstvo financí ČR Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká politika

Zdroje: ČTK