Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Komentář: Šovinistické postoje senátorky Baudyšové

Komentář: Šovinistické postoje senátorky Baudyšové
Nová senátorka Zuzana Baudyšová se stranickým lídrem Babišem | zdroj: Profimedia

Pod laskavou tváří se do horní komory vetřela antiliberální ochránkyně žen a dětí. Ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová se o víkendu stala senátorkou za hnutí ANO. Kromě obligátního poděkování předsedovi Babišovi, „že jí dal tu šanci“ opakovaně zdůrazňuje, že děkuje především ženám voličkám. Stará se totiž právě o ně - a určitě to byly spíše ženy, které ji volily, věří nová senátorka. Vypadá to, že o hlasy mužů ani nestojí.

O senát se Baudyšová pokoušela už před šesti lety, taktéž v obvodu Praha 9, tehdy ovšem značka SNK-ED nestačila ani na postup do druhého kola. Letos už plakáty s běloskvoucí košilí Andreje Babiše a společné rozdávání koblih u metra Černý most zajistily přehledné vítězství.

Díky tomu, že se léta angažuje v charitě a založila Linku bezpečí a Nadaci Naše dítě, je Baudyšová vnímaná veřejností jako taková laskavá babička. Skutečnost je však mnohem komplikovanější, neboť Baudyšová stabilně hájí rigidní, konzervativní postupy v péči o děti. Standardně stojí na straně matek proti otcům, na straně adopcí a ústavů, pokud podle ní nejsou rodiče – nebo jeden z nich - dostatečně odpovědní. Vedle množství nepochybně záslužné práce se tak vahou své autority zasadila o řadu nešťastných konců ve složitějších případech.

Baudyšová ráda brojí smíšeným manželstvím a doporučuje ženám "když už do nich vstupují", ať si "alespoň" zjistí základní práva v péči o dítě pro případ rozchodu. V souvislosti s únosy dětí do zahraničí zas hovořila "o negativních důsledcích volného pohybu osob".

Je také zastánkyní čipování dětí. "Je lepší dítě očipovat, než o něj přijít," prohlásila blahosklonně před časem. A s politováním dodala: "Obávám se, že hlavním argumentem bude porušení lidských práv a svobod".

Antiliberální zásady zastává senátorka Baudyšová v řadě oblastí. V jedné z mediálních poraden například doporučila fízlování všetečné čtenářce, která se děsila toho, že její sousedka je s dětmi venku dokonce i v osm hodin večer (!). Ochotná teta vřele poradí: "Paní Barboro, dobře, že si dětí všímáte, nemají to doma lehké. Doporučuji podat zprávu o situaci dětí oddělení péče o děti podle místa vašeho bydliště a požádat o přešetření situace v rodině."

Baudyšová ráda posuzuje schopnost lidí být odpovědnými rodiči. Před časem vstoupila do případu Ondřeje Rédy, který neměl možnost uplatnit svá rodičovská práva, neboť mu narození dítěte bylo zatajeno a matka ho dala okamžitě k adopci. Baudyšová stála na straně matky dítěte a adoptivních rodičů.

I mezi zlými muži se ve světě senátorky Baudyšové najdou světlé výjimky. Jednou z nich je samozřejmě pan předseda Babiš. S dojetím v očích na povolební tiskové konferenci pronesla "Ano, bude líp," - a myslela to upřímně.

Zdroje:
Vlastní