Kalouskova TOP 09: Odmítáme nést odpovědnost za důsledky amnestie

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Vládní TOP 09 odmítá nést odpovědnost za důsledky amnestie, kterou v novoročním projevu vyhlásil prezident Václav Klaus. V dnešním usnesení předsednictva strany se uvádí, že vláda o amnestii nejednala, ministři za TOP 09 nebyli předem informováni a dozvěděli se o ní až z Klausova projevu. Rozsah amnestie kritizuje i strana LIDEM. Sociální demokracie vyvolá kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Vládní strany ale návrh nepodpoří. 

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) postup hájil. Premiér podle něj vládu předem o prezidentské amnestii, kterou kontrasignoval, neinformoval kvůli jejímu utajení. Stejně podle něj postupovali bývalí premiéři Václav Klaus a Josef Tošovský při amnestiích prezidenta Václava Havla. 

Premiér Petr Nečas (ODS) k tomu v podvečer uvedl, že rozsah amnestie je plně v kompetenci prezidenta. "Při takto obecně pojatém aktu nelze vyloučit, že se bude týkat některých citlivých kauz. Zde je nutný individuální přístup a státní zástupce může v takových případech podat stížnost," uvedl v zaslaném vyjádření Nečas. 

Rozsah amnestie je velice nešťastný

Podle vedení TOP 09 je rozsah amnestie nešťastný. "Problematizuje práva poškozených a zavdává příčiny ke spekulacím, že poskytla ochranu skutečným zločinům, místo aby pouze prominula bagatelní trestné činy," stojí v usnesení, které poskytla mluvčí strany Alžběta Plívová. Strana LIDEM uvedla, že nebyla o amnestii informována, ale že ji respektuje. Rozsah amnestie však považuje za nepřiměřeně široký, může podle liberálních demokratů způsobit i demotivaci orgánů činných v trestním řízení či nemožnost vymáhání náhrady škody poškozenými. 

Blažek zdůraznil, že vyhlášení amnestie je výlučná pravomoc hlavy státu. Sám prý dostal text amnestie před Vánoci. "Nebylo ale možné zadávat nějaké zkoumání osob, kterých se týká, protože by hrozilo prozrazení," řekl Blažek. Kdyby se o amnestii vědělo předem, vedlo by to podle něj k neklidu ve věznicích. 

Něco prostě nehraje

Prezident Klaus vyhlásil 1. ledna částečnou amnestii k 20. výročí vzniku České republiky. Věznice by mohlo opustit okolo 7000 vězňů, asi třetina jejich celkového počtu, dalším lidem jsou prominuty krátké podmíněné a alternativní tresty. 

Zastaví se ale také trestní stíhání trvající déle než osm let, kde hrozí trestní sazba do deseti let. Tato část amnestie vyvolala kritiku, neboť do této kategorie spadají některé ostře sledované korupční a tunelářské kauzy. 

Amnestii kritizují úplně všichni, jen premiér zbaběle mlčí

Amnestii, kterou spolupodepsal premiér Nečas, kritizuje opozice a žádá kvůli ní mimořádné jednání Poslanecké sněmovny. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc přitom soudí, že také ministři za TOP 09, když zůstávají ve vládě, za rozhodnutí premiéra převzali odpovědnost. 

Podoba amnestie vadí též předsedovi TOP 09 a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který ve středu uvedl, že krok se podle něj neměl týkat "největších skandálů republiky", ale jen lehkých trestných činů, aby se ulevilo přeplněným věznicím. 

Politici, včetně například místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska, začínají nyní diskutovat o tom, zda do ústavy moderního demokratického státu vůbec institut plošné amnestie patří.

Tagy: TOP 09 pravo amnestie

Zdroje: ČTK