O lékařském využití marihuany definitivně rozhodne senát koncem ledna

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pravidla využívání marihuany pro léčebné účely nebo novelu o pomoci obětem trestných činů bude Senát schvalovat na schůzi, která začne ve středu 30. ledna. Termín dnes stanovil organizační výbor horní komory. Oznámila to senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková. Na programu schůze podle ní budou čtyři desítky bodů. 

K nejsledovanějším bude patřit novela, podle níž by Nejvyšší kontrolní úřad měl získat právo prověřovat některé firmy ovládané státem, kraji nebo obcemi. Související změnu ústavy totiž senátní ústavně-právní výbor schválit nedoporučil. 

Senát bude mít na programu řadu zdravotnických norem. Například novelu, která zruší povinný souhlas obou rodičů se zvolenou léčbou dítěte, což v praxi působilo obtížně řešitelné problémy. S obdobnou předlohu přišli loni i sami senátoři. 

Horní komora má posoudit rovněž novelu o léčivech, podle níž by lékaři měli od přespříštího roku předepisovat recepty až na výjimečné případy povinně elektronicky. Senátory čeká také posouzení novely, podle níž by českým pacientům mohly být nově transplantovány orgány také od cizinců, kteří v Česku zemřeli. Podle další předlohy by brigádníci museli na vstupní lékařskou prohlídku jen v případě rizikové práce. 

Na projednání Senátem čeká i novela, která má zlepšit pozici lidí, kteří si vzali spotřebitelské úvěry. Senátoři rozhodnou též o tom, zda ulehčí situaci studujícím matkám i otcům, sjednotí pravidla pro úhradu služeb spojených s bydlením.

Tagy: konopí marihuana lékař doktor

Zdroje: ČTK