Kaddáfího režim ztrácí půdu pod nohama, opozice ovládla další město

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjský režim ztratil první město v západní části země. Opozice, která už dříve ovládla některá města na východě, má nyní v rukou i Misurátu na západě. V metropoli Tripolisu přišlo Muammara Kaddáfího podpořit na jeho výzvu jen asi 150 lidí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle svědků se z centra Tripolisu ozývá střelba.

Kaddáfí v úterním projevu vyzval své stoupence, aby na jeho podporu vyšli do ulic. Protesty Libyjců si podle odhadů Itálie vyžádaly od poloviny února na 1000 mrtvých. Tripolis přiznává jen 300 obětí.

Libyjský vyslanec: Nemá kouska citu

Bývalý libyjský vyslanec při Lize arabských států označil Kaddáfího za horšího diktátora než byl Saddám Husajn. Jeho svržení je prý už blízko, ale bude vykoupeno krví. Abdal Munaim Húní v neděli oznámil, že se vzdává funkce stálého zástupce při LAS. Liga Libyi za její postup proti demonstrantům vyřadila ze svých dalších jednání do té doby, než skončí násilnosti. Zemřely při nich stovky lidí. 

"Je to otázka několika dní, ne víc (pád Kaddáfího). Bohužel se bojím, že to Libyjci i Libyjky draze vykoupí, protože ten člověk je všeho schopen. Myslím, že tam budou strašné masakry," řekl ke Kaddáfího pádu Húní. Kaddáfí se podle něj rozhodl, že "buď bude zabíjet on, nebo bude sám zabit". "Je mnohem horší než Saddám. Myslím, že Saddám měl aspoň trochu citu, zatímco tento muž nemá cit ani rozum," prohlásil Húní.

Húní o něm v rozhovoru také řekl, že v minulosti plánoval vraždu saúdskoarabského krále Abdalláha ibn Abdal Azíze Saúda a někdejšího jordánského krále Husajna.

Ulicemi metropole projíždějí diktátorovi žoldnéři

Většina tripolských ulic ve středu zela prázdnotou a podle agentur se většina lidí bojí vycházet ven. Přes vládní výzvy, aby se lidé vrátili k práci, bylo otevřeno jen několik restaurací. Jeden z Tunisanů, kteří se vrátili z Libye domů, řekl, že ulicemi metropole projíždějí Kaddáfího žoldnéři a rozhánějí sebemenší skupinky lidí. 

Zatímco v úterý bylo ve čtvrti Báb Karkáriš, v níž jsou i ambasády, hodně vojáků a policistů, ve středu je v ulicích vidět nebylo. 

Žena, která bydlí poblíž centra, řekl agentuře AP, že ráno poblíž jejího bydliště vypukla střelba. V ulicích prý leží ranění, ale ze strachu je nikdo neodváží do nemocnic. Sama prý od úterka pohřešuje synovce. 

V Benghází už je prý bezpečno, Kaddáfí ztratil východ země

Podle vojáků, kteří vypověděli Kaddáfímu poslušnost, už režim nemá východ státu pod kontrolou. V oblasti mezi Tobrúkem a Benghází prý panuje idylický klid, lidé si povídají v kavárnách, nikde nejsou vidět policisté ani vojáci. Někde se zastavují autobusy s cizinci, kteří odjíždějí domů. V Benghází se v minulých dnech odehrály nejtěžší ze střetů a v tomto městě si demonstrace vyžádaly největší počet obětí. Dvoučlenná posádka vojenského letounu, která měla bombardovat Benghází, se raději katapultovala a nechala stroj zřítit.

Svědek citovaný agenturou Reuters řekl, že v Benghází se už občané cítí natolik v bezpečí, že začali odevzdávat zbraně ukořistěné od vojáků, kteří přešli na stranu protestujících. "Všechny zbraně, kterých se zmocnili mladí, se teď odevzdávají v budově nejvyššího soudu a sousední prokuratury a také v několika zřízených táborech," řekl telefonicky agentuře Reuters osmnáctiletý Alí.

"Děláme pravý opak toho, co Kaddáfí říká"

Lidé prý začali přinášet zbraně už před úterním Kaddáfího projevem. "Nikdo v Benghází se moc nestará o to, co říká Kaddáfí, zejména ne po jeho úterním projevu. Dělá pravý opak toho, co říká," prohlásil tento mladík. Kaddáfí prohlásil, že z Libye neodejde a že je připravený zemřít jako mučedník.

Tripolis už přichází i o západ státu. Jako první město padla opozici do rukou Misuráta. Tamní lékař řekl, že od prvního útoku na tamní vládní budovy zahynulo šest osob a 200 bylo zraněno. Teď prý občasné vytvořili výbory, čistí město a zajišťují jeho ochranu před vládními jednotkami. "Panuje tu ohromná solidarita, na práci se podílejí i invalidé," řekl tento lékař. Misuráta leží na břehu Středozemního moře, asi 210 kilometrů východně od Tripolisu.

Tagy: pád nepokoje kaddafi Libye diktátor

Zdroje: ČTK