Změna výpočtu důchodů od října. Většině lidí schválila vláda nižší penze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda schválila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od října. Většina z nich bude mít nižší výměr než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní. Propad by ale měla vyrovnat valorizace.

Takzvanou malou důchodovou reformou kabinet reaguje na nález Ústavního soudu. Ten loni konstatoval, že se kvůli nízkým důchodům u lidí s vysokými příjmy musí změnit způsob jejich výpočtu. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek sdělil, že dokument reflektuje změny dohodnuté minulý čtvrtek se sociálními partnery. 

Propad vyrovná valorizace

Podle úterního Drábkova vyjádření půjde zhruba sedmdesát procent lidí po 30. září do penze s nižším důchodem než za současných podmínek. Dvaceti procentům lidí s nejvyššími příjmy penze vzroste. Propad by podle Drábka měla vyrovnat valorizace, takže penze by fakticky klesnout neměly. 

Novela také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek. 

Norma mění i další podmínky důchodového systému včetně pravidel valorizace, která má napříště probíhat automaticky, tedy vláda nebude moct ovlivňovat její parametry. Zvýšení důchodů bude napříště možné pokud růst cen, tedy inflace a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd. 

Vyměřované penze se budou snižovat postupně

Vyměřované penze se budou podle úterních Drábkových slov snižovat postupně, v průběhu pěti let. Lidé, kterým bude důchod přiznán po konci tohoto období, jej budou mít nižší než v současnosti o jedno až tři procenta.

U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u dvaceti procent lidí s nejvyššími příjmy se vyměřované penze zvýší. Podle materiálů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí by to mělo být v průměru o dvě procenta.

Tagy: Vláda důchody

Zdroje: ČTK