Kaddáfí už je bez letectva. Francie věří v rychlý konec operace

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Spojenci již zničili libyjské letecké síly a mohou volně létat nad Libyí a útočit na pozemní vojska všude tam, kde ohrožují civilisty. Řekl to ve středu zástupce britského vojenského letectva Greg Bagwell.

Spojenci útočili v Misurátě. Donutili Kaddáfího síly zastavit útok

Zatím však boje zuří dál a provládní jednotky je ještě zesilují. Podle vicemaršála Bagwella Kaddáfího letectvo není bojeschopné a jeho obranné systémy i velitelské a kontrolní sítě jsou vážně poškozeny, takže spojenci mohou operovat nad Libyí téměř bez rizika. "Podnikáme nyní značný a nepolevující tlak na libyjské ozbrojené síly," řekl Bagwell na jihu Itálie, odkud operují britské stíhačky. 

Juppé: Bude to trvat krátce

"Bude to krátkodobá operace. Neumím si představit, že by soudržnost úřadů v Tripolisu kolem diktátora a jeho klanu mohla dlouho vydržet," řekl Juppé na tiskové konferenci v Paříži. Ministrův optimismus je posunem od soboty, kdy podle AFP očekával spíš dlouhodobou operaci. 

Mezinárodní síly podnikly v noci na středu dva nálety na postavení sil libyjského vůdce v Misurátě. Po těchto úderech prorežimní jednotky zastavily ostřelování města, které je největší povstaleckou baštou na západě Libye. Při nočních náletech byly bombardovány i okraje Tripolisu. 

Podle obyvatel Misuráty spojenecká letadla kolem půlnoci bombardovala část města, kterou ovládají vládní síly. Ty od náletu nevypálily jedinou dělostřeleckou salvu, řekl Reuters svědek událostí. 

Útok na Misurátu? Hrozba civilních obětí

Američtí představitelé už dříve uvedli, že kvůli útokům na civilisty zvažují útok na Misurátu. Ve městě bylo od pondělí zabito nejméně 40 lidí, přes 100 osob bylo zraněno. Humanitární organizace ale varovaly, že nálet na městskou oblast by mohl způsobit velké civilní ztráty. 

Terčem leteckého úderu v noci na dnešek bylo i okolí libyjské metropole. V západní části Tripolisu, kde leží vojenská základna, se ozvalo několik explozí. Zatím není jasné, zda bombardování způsobilo nějaké škody. 

Na východě země stále panuje patová situace u Adžedábíje, kterou drží provládní jednotky. Povstalci se od začátku týdne snaží město dobýt, ale byli dvakrát odraženi. Představitelé rebelů upozorňují, že nemají těžké zbraně, s nimiž by se mohli postavit tankům v Adžedábíji. 

Armáda pokračovala v útoku na povstalecké město Zintán u tuniských hranic. Podle obyvatel města citovaných Reuters vládní jednotky ostřelují město z tanků. 

Zhoršuje se humanitární situace

Podle OSN se v Libyi kvůli bojům zhoršuje humanitární situace. Od vypuknutí nepokojů v polovině února zemi opustilo přes 330000 lidí, podle nepotvrzených zpráv přišlo až 80000 dalších osob o přístřeší. Ve městech, o něž se bojuje, je nedostatek potravin. Nedostává se ani zdravotnického materiálu a lékařů. 

Ve světě roste tlak na diktátora. Švédsko dnes oznámilo, že libyjskému vůdci zmrazilo majetek v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (27 miliard korun). Už dříve jeho majetek v zahraničí zmrazily další státy. Podle BBC nicméně libyjský vůdce nadále disponuje libyjskými zlatými rezervami, jejichž hodnota se odhaduje zhruba na šest miliard dolarů.

Kaddáfího jednotky útočí intenzivněji

Jednotky Muammara Kaddáfího v Libyi podle amerického ministerstva obrany zesilují bojové operace. Spojenci proto nyní na ně zvyšují svůj letecký tlak. Novinářům to dnes řekl americký kontradmirál Gerard Hueber, který je jedním z velitelů spojenecké operace. Libyjské vládní jednotky podle něj nyní útočí v několika městech. 

"Konkrétně v Misurátě a Adžedábíji útočí Kaddáfího jednotky na obydlená centra," řekl americký kontradmirál. Dodal, že spojenci se při leteckém tlaku na tyto bojové síly snaží ničit mechanizované jednotky, dělostřelectvo, ale i komunikační linie a velitelské struktury. Vládní jednotky se snaží likvidovat ještě předtím, než vstoupí do měst.

Tagy: utoky kaddafi Libye

Zdroje: ČTK