Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

John: Kupčení s hlasy? To by měl být trestný čin

John: Kupčení s hlasy? To by měl být trestný čin
zdroj: Mediafax

Sobotní komunální volby v Krupce na Teplicku by měly hlídat desítky policistů i úředníci ze státní volební komise. Při své návštěvě ve městě to ve čtvrtek řekl vicepremiér a předseda Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Radek John (VV).

Volby v šestnáctitisícovém městě se opět opakují kvůli hromadnému kupčení s hlasy sociálně slabých.

Radek John si odpoledne prohlédl problémové sídliště Maršov, ale příliš nových zpráv pro krupské politiky neměl. "Před čtrnácti dny jsem se domluvil s lidmi ze státní volební komise, kteří budou na volby dohlížet, stejně tak budou přítomny desítky policistů. Jsem domluvený i s policejním prezidentem, že proti případnému kupčení s hlasy tvrdě zakročí," prohlásil. Počet strážníků nechtěl prozrazovat, starosta Milan Puchar (ODS) ho ale předběhl. I s městskou policií jich prý bude asi čtyřicet.

Občanské hlídky

Své občanské hlídky zároveň organizují i některé opoziční politické strany, které chtějí monitorovat veškeré náznaky kupčení s hlasy.

John připomněl, že nadále prosazuje do trestního zákoníku nový paragraf, který by klasifikoval kupčení s hlasy jako trestný čin. Trestat by se měl dvěma až pěti roky vězení. Zatím je ale stát proti podvodům poměrně bezbranný, což John také nepřímo připustil. Vyzval proto občany, aby přišli volit v co největším počtu, aby dopady případných podvodů minimalizovali.