Jihoafrický soud poslal Krejčíře na 35 let do vězení

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 2. 2016 22:34) - Aktuality autor: von

Radovan Krejčíř byl v úterý v Johannesburgu odsouzen vězení za pokus pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami k 35 letům. Sedmačtyřicetiletý Čech byl uznán vinným spolu s dalšími pěti spolupachateli už v loňském roce, soudce Colin Lamont mu sdělil výši trestu až nyní. Krejčíř sdělil, že se proti rozsudku odvolá. České ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude dál usilovat o jeho vydání do ČR.

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu,zdroj: Profimedia.cz

Verdikt je přísnější než trest, který podle jihoafrického serveru IOL pro Krejčíře a pro další dva z obžalovaných ještě v úterý žádal prokurátor Louis Mashiyane.

Pro tuto trojici navrhl odnětí svobody v trvání 28 let. Návrh odůvodnil mimo jiné společenskou závažností případu.

Na 35 let poslal soudce Lamont spolu s Krejčířem i dalšího obžalovaného Desaie Luphonda. Zbylým čtyřem spoluobžalovaným - bývalým příslušníkům elitního policejní útvaru pro boj s organizovaným zločinem - udělil patnáctileté tresty vězení.

Všichni odsouzení se podle IOL hodlají hned ve středu odvolat jak proti výroku o vině, tak proti trestům.

Česko se v JAR domáhá Krejčířova vydání od roku 2007. "Ministerstvo spravedlnosti činí z hlediska své působnosti vše pro to, aby byl Radovan Krejčíř do České republiky vydán, sleduje průběh extradičního řízení a v případě potřeby je připraveno jihoafrické straně poskytnout veškerou nezbytnou součinnost," sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Co se týče úterního rozhodnutí, obecně podle ní platí, že země vydávají osoby až po pravomocném rozsudku, respektive po vykonání trestu.

"Krejčíř byl boss"

Krejčíř a Luphondo ve skutečnosti dostali každý úhrnem 55 let vězení, ale vzhledem k souběhu trestů je čeká 35 roků za mřížemi. Nejvyšší sazbu, 25 let, jim soudce udělil za obchod s drogami, což označil za nejzávažnější provinění.

Za každý z obou dalších bodů obžaloby jim přidal patnáctiletá vězení, ale do celkového výkonu trestu se odsouzeným připočítalo jen deset let.

Soudce při vynášení verdiktu označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za "bosse". Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni.

"Jsem při vyměřování trestu povinen vzít v úvahu zájmy společnosti země, v níž byl zločin spáchán, nebo jiných společností, kterých by se tento zločin mohl dotknout," řekl Lamont s narážkou na Austrálii, kam měla mířit zásilka drog od Krejčíře. "Je třeba posoudit nadnárodní účinek tohoto zločinu," dodal.

Český podnikatel považuje proces za nespravedlivý

V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je "šokující" a že pro něj neexistují žádné "objektivní důkazy".

Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.

Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta z podjatosti a usiloval o jeho výměnu a o odložení rozsudku, ale neuspěl.

Vynesení rozsudku nakonec bylo o den odloženo kvůli bombové hrozbě, která vedla k evakuaci soudní budovy, ale jak se posléze ukázalo, byla planá.

Soudce i dnes odmítl požadavek Čecha na odklad jednání, aby se soud mohl seznámit s jeho zdravotním stavem, protože se prý cítí nemocen.

Soudce Lamont uznal Krejčíře vinným už v srpnu loňského roku. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu.

Jedná se o první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Radovan Krejčíř má rozsáhlé kauzy v Česku i JAR

- Média jej označují za miliardáře. K velkému majetku mu údajně dopomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.

- Od léta 2005, kdy uprchl z ČR během policejního zásahu v jeho domě v Černošicích, žil na Seychelských ostrovech. Již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky. Na Seychely za za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem. Od dubna 2007 žije v JAR, kam přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.

- V Česku je Krejčíř stíhán a souzen (jako uprchlý) v řadě trestních kauz. V minulosti byl v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy loni v listopadu Městský soud v Praze uložil Krejčířovi 15 let vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro. Další zpřísnění mu hrozí za přípravu vraždy celníka.

- V JAR byl obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy a únos. Od listopadu 2013 je ve vazbě. Soud loni v srpnu shledal Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného údajně pro Krejčíře. Dnes jej soud poslal na 35 let, vedle pokusu o vraždu a únosu i za obchod s drogami.

- Krejčířova manželka Kateřina byla v ČR stíhána nejprve za praní špinavých peněz, později byla kvalifikace změněna na podílnictví. Soudy se jejím případem zabývaly opakovaně, padl dokonce podmíněný trest, v prosinci 2009 ale středočeský krajský soud Krejčířovou obžaloby definitivně zprostil.

- Krejčířův otec, českotěšínský podnikatel a vlastník tamní tiskárny Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002 a jeho osud není dosud objasněný. Policie podezírala z jeho únosu skupinu sedmi lidí, do níž prý patřil příbramský podnikatel a fotbalový boss Jaroslav Starka, která mu údajně odcizila peníze a nutila ho uhradit dluhy jeho syna. V průběhu únosu Krejčíř starší podle informací zveřejněných v médiích zemřel na infarkt a pachatelé jeho tělo ukryli na neznámém místě. Vyšetřování ale jejich vinu neprokázalo a žalobci trestní stíhání v dubnu 2011 zastavili. V médiích se objevily také spekulace o tom, že Lambert Krejčíř žije pod jinou identitou v zahraničí.

Tagy: Česko zahraničí Jihoafrická republika kauza Krejčíř zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK