Jih Moravy: konzumentů drog a alkoholu za volantem přibývá!

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Dopravní policisté na jižní Moravě zaznamenali letos nebývalý nárůst počtu řidičů pod vlivem alkoholu a drog. U alkoholu činí nárůst ve srovnání ledna a února 2012 se stejným obdobím loňska 65 procent a u drog, zejména pervitinu a marihuany, dokonce o 221 procent, řekl vedoucí jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka.

Policie letos v regionu zjistila 257 přestupků řidičů, kteří před jízdou pili alkohol. Loni jich přistihla 155. V tomto roce odhalili policisté na jihu Moravy již 151 motoristů pod vlivem drogy či omamné látky. V prvních dvou měsících loňského roku jich bylo jen 47.

Důvodů nárůstu je podle Rybky hned několik. Policie je nyní mnohem důslednější při pátrání po neukázněných řidičích. V Brně a na Blanensku navíc využívá nový tester na ověřování požití drog z odebraného vzorku slin řidičů. Podobné zařízení by měli v budoucnu dostat policisté na Znojemsku či Břeclavsku.

Důvodem může být hospodářská krize

Zvýšení počtu podnapilých řidičů může být podle Rybky i odrazem hospodářské krize, kdy propuštění tráví více času "u piva s přáteli" a nedbají pak na to, že pod vlivem alkoholu se nesmí řídit. Policie kvůli nepříznivým statistikám připravuje v brzké době další rozsáhlé bezpečnostní akce.

Potíže s řidiči-narkomany chce vedoucí jihomoravské dopravní policie řešit nově domluvou s lékaři, které bude žádat, aby se opětovně vyjádřili k tomu, zda jsou zdravotně způsobilí pro řízení. Pokud totiž lékaři potvrdí, že způsobilí kvůli své drogové závislosti nejsou, nemají již nárok na řidičský průkaz.

Tagy: alkohol policie řidiči pruzkum

Zdroje: ČTK