Soudní kolotoč s Bártou začal. Rozloží to nejmenší vládní stranu?

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Před Obvodním soudem pro Prahu 5 dnes začal proces s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) a někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou a jeho bývalým spolustraníkem, nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou.

Státní zastupitelství viní Bártu z podplácení stranických kolegů, Škárku z přijetí úplatku. Bártovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení, Škárkovi může soud uložit až tříletý trest. Šéf poslanců VV obvinění odmítl a tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka uvedl, že se ho Bárta snažil uplatit, peníze si prý nechat nechtěl.

Bárta se podle žalobců snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a Kristýnu Kočí. Například Kočí tvrdí, že jí dal úplatek půl milionu korun. Podle obžaloby jí peníze předal v obálce v restauraci. Motivem prý bylo, aby posílil svůj vliv ve straně. Také údajně chtěl, aby Kočí vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala.

Bárta obvinění odmítá

Škárkovi dal Bárta podle spisu 170.000 korun, aby posílil svůj vliv v plzeňské organizaci strany. Škárka si úplatek údajně vzal a podle policie část peněz použil. Podle žalobců vše ohlásil pozdě, až ve strachu z medializace. Počátkem loňského dubna Škárka prohlásil, že od září 2010 dostával měsíčně 55.000 korun za loajalitu, což dnes Bárta jednoznačně odmítl. Škárka a Kočí byli již dříve ze strany vyloučeni.

"Dovolte mi konstatovat, že se necítím vinen," řekl trestnímu senátu Bárta a podotkl, že nespáchal žádný trestný čin. Kočí se Škárkou se ho prý svým nařčením snažili diskreditovat kvůli tomu, že se rozhodl kandidovat na předsedu strany. "Kristýna Kočí lže, když říká, že jsem jí dal úplatek," uvedl s tím, že Kočí se snažila přeskupit síly v koalici. Před soudem zopakoval, že všem poslancům VV nabízel pomoc, pokud by se dostali do finančních obtíží. Škárkovi prý půjčil peníze víckrát.

Bárta nechtěl, aby jeho spolustraníci řešili finanční problémy

Nabídka půjček a pomoci podle Bárty zazněla na zasedání poslaneckého klubu loni v únoru. Bárta prý nechtěl, aby poslanci v parlamentu znovu otvírali debatu na téma snižování poslaneckých náhrad. Jako sponzor strany chtěl také údajně předejít tomu, aby jeho spolustraníci řešili finanční problémy s cizími lidmi a psalo se o tom v médiích.

Půjčky v hotovosti a bez smluv byly podle Bárty nejrychlejším řešením. "Dodnes to považuji za svou nejfatálnější chybu v politice," prohlásil před soudem Bárta. Do té doby šlo prý ale o běžnou praxi, kterou uplatňoval mezi obchodními partnery nebo přáteli.

Škárka soudu řekl, že se cítí nevinen, úplatek od Bárty si prý nechat nechtěl. Prohlásil, že Bárta po něm za peníze požadoval, aby prosazoval jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Nynější šéf poslanců strany podle něho například chtěl, aby se tamním lídrem stal bývalý plzeňský primátor Pavel Rödl. Poté, co dostal úplatek, se prý radil s Kočí a dalšími kolegy, jak postupovat. Uvedl, že peníze odnesl do bankovního sejfu.

Pak prý ale musel odjet do Kazachstánu, takže událost ohlásil až po svém návratu. Rovněž se údajně bál podat trestní oznámení na ministra dopravy, který podle něho ovládal tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) a bezpečnostní agenturu ABL. Již dříve uvedl, že policisty sám upozornil na to, že jednu bankovku rozměnil. Dnes také popřel, že by si od Bárty v minulosti půjčoval nějaké peníze.

Kočí prý byla způsobena majetková újma

Škárka nesouhlasí ani s Bártovým tvrzením, že s Kočí připravovali v rámci strany puč. Chtěl prý naopak VV očistit od úplatků, sledování, vyhrožování a dalších podobných praktik. Už od roku 2009 byla strana podle Škárky "autokratická", v roce 2010 začaly jeho spory s Bártou. Ten mu pak prý nabídl milion korun, když se vzdá poslaneckého mandátu. 
Škárka vypovídal i o údajných vazbách na kontroverzní podnikatele Tomáše Hrdličku a Romana Janouška. Bártovi prý v minulosti půjčili asi 200 milionů korun s tím, že se jim to "dvojnásobně vrátí".

Kočí se dnes prostřednictvím svého právního zástupce připojila k řízení s nárokem na náhradu škody. Tvrdí, že jí byla způsobena nemajetková újma a chce po Bártovi pětitisícové odškodné.

Hlavní líčení se koná za velkého zájmu médií. Některé zpravodajské servery nabízí i online přenos ze soudní síně. K nim se připojila i strana Věci veřejné, která zveřejňuje postřehy z procesu včetně fotografií na svém facebookovém profilu nebo na twitteru.

Tagy: obvinění soud bárta škárka Kočí

Zdroje: ČTK