Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Je to opravdu změna, jakou si Srílančané přáli? Nový premiér je spojencem svržené dynastie

Je to opravdu změna, jakou si Srílančané přáli? Nový premiér je spojencem svržené dynastie
Srílanský prezident Ranil Vikremesinghe jmenoval premiérem Dineše Gunavardenu | zdroj: Profimedia

Srílanský prezident Ranil Vikremesinghe dnes jmenoval premiérem Dineše Gunavardenu, který je spojencem dynastie Radžapaksů, nedávno svržené masovými nepokoji. Jmenování se uskutečnilo pár hodin poté, co bezpečnostní složky vyhnaly demonstranty z místa, kde několik měsíců protestovali proti předchozí vládě.

Třiasedmdesátiletý Vikremesinghe nahradil v prezidentském úřadu Gotabaju Radžapaksu, který po mohutných protestech obyvatel minulý týden uprchl ze Srí Lanky a posléze rezignoval. Už v květnu musel z funkce premiéra odstoupit jeho bratr Mahinda Radžapaksa.

Právě mocnou a bohatou dynastii Radžapaksů viní Srílančané z ekonomické krize, v níž se obyvatelé 22milionové země potýkají s nedostatkem potravin, pohonných hmot i léků a dlouhými výpadky dodávek energie. Tato ekonomická krize je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948.

Vojáci a policisté v noci na dnešek přijeli s autobusy na místo poblíž prezidentského paláce, kde demonstranti přes tři měsíce protestovali proti vládě. Jednotky místo vyklidily a několik lidí zatkly. Sdružení advokátů Srí Lanky uvedlo, že nejméně dva novináře a dva právníky příslušníci bezpečnostních složek zbili.

Vikremesinghe ještě jako úřadující prezident vyhlásil v pondělí v zemi výjimečný stav, což dává úřadům a bezpečnostním složkám širší pravomoci při zajišťování veřejného pořádku.

Třiasedmdesátiletý Gunavardena, který je prezidentovým někdejším spolužákem, je dlouholetým poslancem parlamentu a v minulosti byl několikrát členem vlády s různými portfolii.

Zdroje: