Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Srílanský prezident je na útěku, rozezlení demonstranti vtrhli do jeho rezidence

Srílanský prezident je na útěku, rozezlení demonstranti vtrhli do jeho rezidence
Záběr z divokých protestů v Kolombu. | zdroj: Profimedia

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa v sobotu uprchl ze své rezidence v hlavním městě Kolombu. Jen pár minut na to do budovy vtrhly tisíce rozhněvaných demonstrantů.

Ostrovní země se otřásá mohutnými protesty proti nejhorší ekonomické krizi, jaká ji postihla za posledních sedm desetiletí.

Na záběrech soukromé televizní stanice Sirasa TV bylo vidět davy lidí mířící do přísně střeženého prezidentského paláce. Podle srílanských bezpečnostních zdrojů ukrývá Radžapaksa na neurčeném místě.

Prezidentův starší bratr rezignoval na funkci premiéra v květnu po násilných protestech, zatímco tři jeho další příbuzní opustili své vládní posty již dříve. Radžapaksa dosud odstoupit odmítal. Předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena nicméně sdělil, že prezident odstoupí ve středu.

Rezignaci naznačuje i srílanský premiér Ranil Vikremesinghe. Odpoledne v prohlášení oznámil, že odstoupí, až se všechny strany dohodnou na nové vládě.

„Máme krizi s pohonnými hmotami, nedostatek potravin, přijede sem šéf Světového potravinového programu a musíme projednat několik záležitostí s Mezinárodním měnovým fondem. Proto pokud tato vláda odstoupí, měla by být vytvořena jiná vláda,“ řekl.

Ostrovní země, kde žije 22 milionů obyvatel, se potýká s nedostatkem deviz, kvůli kterému má problém zaplatit dovoz paliv, potravin a léků. Lidé měsíce čelí rostoucí inflací a výpadkům v dodávkách energie.

Kvůli nedostatku pohonných hmot omezila vláda jejich prodej veřejnosti. Podle odhadů OSN téměř 5,7 milionu Srílančanů potřebuje akutní pomoc.

Komplikace pro dovolenkáře

Systém DROZD na nepokoji zmítané Srí Lance eviduje 49 Čechů, kterým Černínský palác zaslal upozornění na aktuální situaci.

„Většina našich spoluobčanů je v letoviscích, která jsou stranou nepokojů. Náš zastupitelský úřad v Dillí situaci monitoruje, zatím se na naše kolegy neobrátil žádný český občan. Situaci ale samozřejmě sledujeme,“ sdělila ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Wernerová také zdůraznila, že pro cestování na Srí Lanku platí dřívější varování ministerstva, které už dříve upozornilo na komplikace související s ekonomickou krizí v zemi.

Zdroje: