Dnes je pondělí 28. dubna 2025., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 19°C Jasno

Japonsko zahájilo proces odstávky posledního aktivního reaktoru

15. 9. 2013 – 16:00 | Zpravodajství | Sebastian Kantor

Japonsko zahájilo proces odstávky posledního aktivního reaktoru
Fukušima | zdroj: BBC

Japonsko dnes zahájilo proces odstávky posledního fungujícího jaderného reaktoru v zemi. Odstávka v západojaponské elektrárně Ohi by měla být dokončena v pondělí časně ráno místního času. Přehodnotit jadernou politiku přiměla vládu katastrofa v atomové elektrárně Fukušima, kterou v březnu 2011 poškodilo zemětřesení a cunami. 

Po ukončení provozu reaktoru 4 v elektrárně Ohi bude Japonsko znovu zcela bez jaderné energie, jak už tomu bylo v období od května do července 2012, napsala agentura AFP. 

Restart některého z japonských reaktorů lze podle zpravodajského serveru BBC očekávat nejdříve v prosinci, což znamená, že Japonsko čeká pravděpodobně nejdelší období bez atomové energie od 60. let minulého století. 

Před neštěstím ve Fukušimě zajišťovaly jaderné elektrárny v Japonsku 30 procent dodávek elektrické energie. Po katastrofě, která byla provázena rozsáhlým únikem radiace, byl postupně zastavován provoz všech 50 japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám. 

Přestože byla řada elektráren shledána bezpečnými, do provozu byly znovu uvedeny pouze dva reaktory v elektrárně Ohi. Reaktor 3 byl aktivován 1. července 2012 a znovu zastaven 2. září letošního roku - kvůli pravidelné údržbě požadované po 13 měsících provozu. Reaktor 4 byl spuštěn 19. července 2012 a i u něj je nyní vyžadována kontrolní odstávka. 

Veřejnost je silně proti

Podle AFP je vysoce nepravděpodobné, že by v brzké době mohl být uveden do provozu některý z dalších reaktorů mimo elektrárnu Ohi, protože 8. července vešla v platnost přísnější nařízení ohledně bezpečnostních prověrek elektráren. 

Japonský premiér Šinzó Abe by rád obnovil činnost jaderných elektráren, které jsou klíčovou součástí jeho plánu na oživení ekonomiky. Japonsko totiž nyní musí dovážet velké množství uhlí a dalších paliv. 

Japonská veřejnost je po fukušimském neštěstí, které bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, silně proti jaderné energetice. K tomu přispívají i problémy s úniky radioaktivní vody ve Fukušimě z posledních měsíců. 

Předchozí článek

Komentář: Nedělní sloupek: Na záchod za dvacku

Následující článek

Kalousek hovoří o hrozící ztrátě svobody, putinovském Zemanovi a své koalici s Paroubkem