Dnes je neděle 4. května 2025., Svátek má Květoslav
Počasí dnes 7°C Skoro zataženo

Japonsko mění své mapy. Svastiky označující kláštery matou turisty

19. 1. 2016 – 9:11 | Zpravodajství | roj

Japonsko mění své mapy. Svastiky označující kláštery matou turisty
Buddhistické chrámy nyní na mapě označuje svastika, což západní turisty mate | zdroj: ThinkStock

Japonsko se na sví hostitelství letní olympiády připravuje aktualizací svých map. Odstraní z nich symbol svastiky, kterým označuje buddhistické kláštery. Tisíce let starý symbol mate kvůli jeho nacistickému zneužití západní turisty. Na nových mapách tak bude chrámy označovat obrázek pagody.

Starodávný symbol svastiky byl k označování náboženských svatyní používán dávno předtím, než se začal spojovat s nacistickým režimem. Západní návštěvníky Japonska ale stále mate.

To vedlo japonské turistické úřady k tomu, že před blížící se letní olympiádou, kterou bude Tokio hostit v roce 2020, mapy zaktualizují. Nahrazeny budou i další symboly, které mohou být pro návštěvníky nejasné. Kupříkladu místo X označujícího policejní stanici bude zaveden symbol se salutujícím policistou v placaté čepici.

V průzkumu mínění mezi zahraničními turisty se rovněž ukázalo, že jisté komplikace působí písmeno H k označení hotelu vzhledem k tomu, že v řadě zemí jsou tímto písmenem označovány nemocnice.

Odstraňování svastiky ale má v Japonsku i své kritiky. Jeden z akademiků vyzval turisty, aby se před návštěvou Japonska lépe informovali o jeho historii.

"Používali jsme tento symbol tisíce let předtím, než se stal součástí nacistické vlajky, takže jsem přesvědčen, že by bylo lepší ho na našich mapách ponechat a požádat návštěvníky, aby pochopili jeho pravý význam," řekl Makoto Watanabe, expert na komunikace na univerzitě Bunkyó na ostrově Hokkaidó.

"Myslím si, že by posloužilo dobré věci, kdyby se lidé ze zahraničí setkávali s tímto symbolem, ptali se po jeho významu a původu. Mohlo by to pomoci zbavit ho některých negativních asociací," dodal.

Předchozí článek

Bezpečnost místo soukromí: Google a další se derou do vašeho obýváku

Následující článek

Virtuální přátelé nepomáhají. Třicátníky postihla 'epidemie osamění'