Janukovyč slíbil, že umožní odjezd Tymošenkové do ciziny

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes v projevu v Doněcku slíbil, že podepíše připravovaný zákon umožňující vězněné vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové vycestovat k léčbě do ciziny. Oznámil to ukrajinský zpravodajský web Fokus. Příslušný zákon zatím Ukrajina nemá, ale parlamentní strany ho už vypracovaly, řekl prezident.

Tymošenková si už téměř půldruhého roku léčí v nemocnici v Charkově vyhřezlou meziobratlovou plotýnku a bez opory nemůže chodit. Podle nedávného dobrozdání ošetřujících německých lékařů není plné uzdravení bez operace v Berlíně možné.

Podle špiček ukrajinské justice ale neexistuje v zákonech země právní nástroj, který by vycestování expremiérky umožňoval. Tymošenková byla před dvěma lety odsouzena za zneužití pravomocí k sedmi letům vězení. Trest považuje za politickou mstu prezidenta Janukovyče.

"Politické strany zastoupené v parlamentu připravily návrh zákona, který umožní tento úkol (tedy vycestování Tymošenkové) vyřešit," řekl prezident v projevu v Doněcku. "Zatím jsme neměli zákon, který by to umožňoval. Jakmile parlament tuto otázku vyřeší a na mém stole se takový zákon objeví, bude řada na prezidentovi. Pokud parlament takový zákon schválí, přirozeně ho podepíšu," konstatoval Janukovyč.

Osvobození Tymošenkové si Evropská unie klade jako podmínku podpisu asociační dohody s Kyjevem, který se má uskutečnit koncem listopadu na summitu Východního partnerství v litevském Vilniusu. Dcera vězněné vůdkyně opozice Jevgenija Tymošenková dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že její matka by mohla do Německa vycestovat nejpozději 19. listopadu.

Tagy: Ukrajina kauza Tymošenková

Zdroje: ČTK