Janoušek obžalován z pokusu o vraždu, hrozí mu 18 let za mřížemi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 5. 2013 20:57) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na lobbistu Romana Janouška. V souvislosti s loňskou dopravní nehodou ho viní z pokusu vraždy a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Dnes to sdělila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. V případě odsouzení muži hrozí až 18 let vězení. 

Ohrožení pod vlivem návykové látky se Janoušek podle obžaloby dopustil tím, že pod vlivem alkoholu, který vylučoval způsobilost k řízení vozidla, řídil motorové vozidlo a způsobil dopravní nehodu. "Pokusu zločinu vraždy se měl dopustit v nepřímém úmyslu, po spáchání dopravní nehody, v reakci na snahu řidičky poškozeného vozidla tuto nehodu řešit," doplnila mluvčí. 

Obžalobou, kterou státní zástupkyně podala dnes, se bude zabývat Městský soud v Praze. 

Podle policistů Janoušek loni v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu před sebou. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla a při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Sraženou ženu později odškodnil, výši odškodnění však obě strany tají. 

Žalobci Janouška původně stíhali pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, letos v lednu však jeho čin překvalifikovali. Podle Zenklové má spis 1300 stran, jeho součástí je také 41 kusů CD a DVD. 

Vyšetřování, které policistům trvalo déle než rok, se protáhlo kvůli tomu, že se Janoušek několikrát omluvil z opakovaného výslechu, který musel po změně kvalifikace svého skutku absolvovat. Nejprve měl podle svého advokáta chřipku, následně se podrobil operaci hlavy.

Tagy: kmotři pokus o vraždu

Zdroje: ČTK