Janeček v Lucerně: Lidé, kterým vadí zlojedi, by se měli spojit

- Komerční sdělení autor: Inzerce

VIDEO. Iva Kubelková představuje nabitému sálu moderátora Petra Horkého, který byl na severním pólu, Petr Horký zase moderátorku Ivu Kubelkovou, která spojuje krásu, eleganci a vtip. Alena Janečková, matka Karla Janečka ujišťuje, že Pozitivní evoluce není pro syna adrenalinový sport. Všechno, co Karel dělá, prý bere vážně.

Karel Janeček v Praze

Karel Janeček v Praze,zdroj: pozitivnievoluce.cz

Karel Janeček přiznává, že při vystoupení maminky byl poprvé během diskusních setkání nervózní. Vysvětluje svoje podnikání a práci jím založených nadačních fondů. Stále přicházející návštěvníci se už na židle nevejdou, postávají kolem stěn, usedají na zem. Moderátoři představují dva spoluzakladatele Pozitivní evoluce, Ctirada Hemelíka a Tomáše Maradu. Ti prozrazují, že všechno začalo v prvních měsících tohoto roku, kdy s Karlem Janečkem debatovali o tom, jak pomoci této zemi. Závěr debat: propojme slušné lidi a demokraticky nabourejme mocenské struktury, změňme volební systém tak, aby nám vládli ti nejlepší. Karel Janeček za pomoci slajdů podrobně vysvětluje svůj návrh změny volebního systému.  

Pán z publika cítí nutkavou potřebu promluvit a volá na Karla Janečka otázku. I tehdy, kdy už na ni Karel Janeček odpovídá. Moderátoři pána přesvědčivě uklidňují, že se na něho v průběhu večera ještě dostane. Pán usedá. Rozprava pokračuje.

Na pódium přicházejí lékař Jan Hnízdil, filantrop Libor Malý, geolog a filozof Václav Cílek, šéfka české pobočky Googlu Taťána le Moigne a zpěvačka Aneta Langerová. Václav Cílek: Je zřejmé, že jeden duch doby odchází a jiný přichází. Jan Hnízdil: Naše společnost je těžce nemocná, 600 000 lidí trpí úzkostmi a depresemi, léky nepomáhají. Tak, jak nepomůže pacientovi lék, nepomohou této společnosti ani peníze. Je potřeba změnit systém, který se hroutí. Nepotřebujeme novou formu, ale nový obsah, nové hodnoty.

Ctirad Hemelík a Tomáš Marada podávají zprávu: Lucernou Pozitivní evoluce nekončí, naopak začíná, dál budeme diskutovat, propojovat lidi, v krajských městech uspořádáme sérii konferencí, z nichž vzejdou nápady, které pomůžeme prosazovat a realizovat, máme projekt ProREGIONY.cz, který bude podporovat malé a střední podnikatele. Karel Janeček: vytvoříme komunikační platformu, která se pokusí zformulovat strategii rozvoje této země na příštích 12 let. Tomáš Marada: Když shrnu to podstatné, chceme odstartovat 12 let obnovy a klíčem k ní je změna volebního systému.

Začíná široká diskuse. Pán ze sálu: Není zvláštní zakládat Pozitivní evoluci na negativních hlasech? A není našim hlavním úkolem vystoupit z EU? Karel Janeček: Minusový hlas není negativní, minusový hlas je pozitivní. Potlesk. Pán: Nechci žít ve světě, kde pozitivní znamená negativní. Karel Janeček: Váš dotaz nemá logiku, každý volič má přece taky dva plusové hlasy. A vystoupení z EU je na odbornou diskusi. Libor Malý: To bude na těch, které si nově zvolíme.   

Pan Herold z publika oznamuje, že bude pořádat v parlamentu kulatý stůl o budoucnosti této země. Vyšle Pozitivní evoluce Karla Janečka? Karel Janeček: Se současnou politickou reprezentací nelze komunikovat, nejdřív tam musí přijít slušní lidé, pak půjde řešit problémy. Další hlas z publika: Změnu je potřeba začít už ve školách, co si o tom myslíte? Taťána le Moigne: Ano, studenti by ale neměli čekat, až je někdo vyzve k diskusi, měli by sami začít diskutovat.

Pán, který se dral debatovat už ve 20:30, má dotaz na Jana Hnízdila: Hodně se krade, co s tím? Jan Hnízdil: Jsme v rukou zlojedů, mluví se o tom, že je ohrožená demokracie, ale ona není ohrožená, ona neexistuje. Našim úkolem je budovat nový systém, každý sám za sebe. Zodpovědní lidé, spojme se a poraďme se, jak tady dál chceme žít. Potlesk. Na projekční plátno se promítá tříminutový sestřih z filmu Fishead, který je o tom, že nám vládnou psychopati, a jak se z toho dostat.

Aneta Langerová: Občas se mi stane, že někam přijedu zpívat a někdo řekne to je prima, těším se na koncert, a mně to moc pomůže. Tyhle drobnosti můžeme dělat každý. Potlesk. Libor Malý: Radost je životní energie, kde není, tam to zapáchá. Ideální svět neexistuje, ale důležitá je právě radost. Potlesk.

David Koller s kytarou přichází na pódium zazpívat písničku Karla Kryla Pieta, napsanou v roce 1965. Proč právě tu? Ještě nezestárla, dodneška jsme si to s těmi bolševiky úplně nevyřídili.

Jiří Bezák z publika: To, co navrhuje pan Janeček, je výborná věc, ale je to jen jeden kamínek z mozaiky, který je třeba prosadit, aby se tu lépe žilo. Chybí mi jiný kamínek - občany vyvolatelné a pro politiky závazné referendum. Potlesk. Karel Janeček: V návrhu nového zákona máme i odvolatelnost politiků, ale první předpoklad je to, aby se k moci dostali slušní lidé. Nebojte, ti se jen tak nezkazí. Potlesk.

Aneta Langerová: Panu Janečkovi chci poděkovat, že nám jde příkladem. Hnízdil: Možná, že Pozitivní evoluce je naivní, možná má své chyby, ale myslím si, že to není chybný projekt. To, co nás nejvíc ohrožuje, je naše vlastní apatie a lhostejnost, a já doufám, že Pozitivní evoluce je nástrojem, který nám to pomůže prolomit. Václav Cílek: Jsem rád, že jsem tady, protože mám pocit, že tady něco nového vzniká. Taťána le Moigne: Doufám, že tato diskuse bude pokračovat, děkuju panu Janečkovi, že to zorganizoval, a vám všem, že jste přišli a máte zájem o to, jak to v této zemi bude vypadat. Karel Janeček: Nebuďme pasivní, pojďme zlepšit komunikaci, pozitivně vnímat jeden druhého. Máme historicky jedinečnou příležitost změnit stav společnosti k lepšímu. Dříve to nebylo možné, teď to jde, záleží jen na nás. Potlesk.

Moderátoři děkují všem přítomným a končí diskusi. Potlesk sálu vestoje.

Tagy: Praha diskuse Lucerna evoluce

Zdroje: pozitivnievoluce.cz