Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Janeček v Lucerně: Lidé, kterým vadí zlojedi, by se měli spojit

Janeček v Lucerně: Lidé, kterým vadí zlojedi, by se měli spojit
Karel Janeček v Praze | zdroj: pozitivnievoluce.cz

VIDEO. Iva Kubelková představuje nabitému sálu moderátora Petra Horkého, který byl na severním pólu, Petr Horký zase moderátorku Ivu Kubelkovou, která spojuje krásu, eleganci a vtip. Alena Janečková, matka Karla Janečka ujišťuje, že Pozitivní evoluce není pro syna adrenalinový sport. Všechno, co Karel dělá, prý bere vážně.

Karel Janeček přiznává, že při vystoupení maminky byl poprvé během diskusních setkání nervózní. Vysvětluje svoje podnikání a práci jím založených nadačních fondů. Stále přicházející návštěvníci se už na židle nevejdou, postávají kolem stěn, usedají na zem. Moderátoři představují dva spoluzakladatele Pozitivní evoluce, Ctirada Hemelíka a Tomáše Maradu. Ti prozrazují, že všechno začalo v prvních měsících tohoto roku, kdy s Karlem Janečkem debatovali o tom, jak pomoci této zemi. Závěr debat: propojme slušné lidi a demokraticky nabourejme mocenské struktury, změňme volební systém tak, aby nám vládli ti nejlepší. Karel Janeček za pomoci slajdů podrobně vysvětluje svůj návrh změny volebního systému.  

Pán z publika cítí nutkavou potřebu promluvit a volá na Karla Janečka otázku. I tehdy, kdy už na ni Karel Janeček odpovídá. Moderátoři pána přesvědčivě uklidňují, že se na něho v průběhu večera ještě dostane. Pán usedá. Rozprava pokračuje.

Na pódium přicházejí lékař Jan Hnízdil, filantrop Libor Malý, geolog a filozof Václav Cílek, šéfka české pobočky Googlu Taťána le Moigne a zpěvačka Aneta Langerová. Václav Cílek: Je zřejmé, že jeden duch doby odchází a jiný přichází. Jan Hnízdil: Naše společnost je těžce nemocná, 600 000 lidí trpí úzkostmi a depresemi, léky nepomáhají. Tak, jak nepomůže pacientovi lék, nepomohou této společnosti ani peníze. Je potřeba změnit systém, který se hroutí. Nepotřebujeme novou formu, ale nový obsah, nové hodnoty.

Ctirad Hemelík a Tomáš Marada podávají zprávu: Lucernou Pozitivní evoluce nekončí, naopak začíná, dál budeme diskutovat, propojovat lidi, v krajských městech uspořádáme sérii konferencí, z nichž vzejdou nápady, které pomůžeme prosazovat a realizovat, máme projekt ProREGIONY.cz, který bude podporovat malé a střední podnikatele. Karel Janeček: vytvoříme komunikační platformu, která se pokusí zformulovat strategii rozvoje této země na příštích 12 let. Tomáš Marada: Když shrnu to podstatné, chceme odstartovat 12 let obnovy a klíčem k ní je změna volebního systému.

Začíná široká diskuse. Pán ze sálu: Není zvláštní zakládat Pozitivní evoluci na negativních hlasech? A není našim hlavním úkolem vystoupit z EU? Karel Janeček: Minusový hlas není negativní, minusový hlas je pozitivní. Potlesk. Pán: Nechci žít ve světě, kde pozitivní znamená negativní. Karel Janeček: Váš dotaz nemá logiku, každý volič má přece taky dva plusové hlasy. A vystoupení z EU je na odbornou diskusi. Libor Malý: To bude na těch, které si nově zvolíme.   

Pan Herold z publika oznamuje, že bude pořádat v parlamentu kulatý stůl o budoucnosti této země. Vyšle Pozitivní evoluce Karla Janečka? Karel Janeček: Se současnou politickou reprezentací nelze komunikovat, nejdřív tam musí přijít slušní lidé, pak půjde řešit problémy. Další hlas z publika: Změnu je potřeba začít už ve školách, co si o tom myslíte? Taťána le Moigne: Ano, studenti by ale neměli čekat, až je někdo vyzve k diskusi, měli by sami začít diskutovat.

Pán, který se dral debatovat už ve 20:30, má dotaz na Jana Hnízdila: Hodně se krade, co s tím? Jan Hnízdil: Jsme v rukou zlojedů, mluví se o tom, že je ohrožená demokracie, ale ona není ohrožená, ona neexistuje. Našim úkolem je budovat nový systém, každý sám za sebe. Zodpovědní lidé, spojme se a poraďme se, jak tady dál chceme žít. Potlesk. Na projekční plátno se promítá tříminutový sestřih z filmu Fishead, který je o tom, že nám vládnou psychopati, a jak se z toho dostat.

Aneta Langerová: Občas se mi stane, že někam přijedu zpívat a někdo řekne to je prima, těším se na koncert, a mně to moc pomůže. Tyhle drobnosti můžeme dělat každý. Potlesk. Libor Malý: Radost je životní energie, kde není, tam to zapáchá. Ideální svět neexistuje, ale důležitá je právě radost. Potlesk.

David Koller s kytarou přichází na pódium zazpívat písničku Karla Kryla Pieta, napsanou v roce 1965. Proč právě tu? Ještě nezestárla, dodneška jsme si to s těmi bolševiky úplně nevyřídili.

Jiří Bezák z publika: To, co navrhuje pan Janeček, je výborná věc, ale je to jen jeden kamínek z mozaiky, který je třeba prosadit, aby se tu lépe žilo. Chybí mi jiný kamínek - občany vyvolatelné a pro politiky závazné referendum. Potlesk. Karel Janeček: V návrhu nového zákona máme i odvolatelnost politiků, ale první předpoklad je to, aby se k moci dostali slušní lidé. Nebojte, ti se jen tak nezkazí. Potlesk.

Aneta Langerová: Panu Janečkovi chci poděkovat, že nám jde příkladem. Hnízdil: Možná, že Pozitivní evoluce je naivní, možná má své chyby, ale myslím si, že to není chybný projekt. To, co nás nejvíc ohrožuje, je naše vlastní apatie a lhostejnost, a já doufám, že Pozitivní evoluce je nástrojem, který nám to pomůže prolomit. Václav Cílek: Jsem rád, že jsem tady, protože mám pocit, že tady něco nového vzniká. Taťána le Moigne: Doufám, že tato diskuse bude pokračovat, děkuju panu Janečkovi, že to zorganizoval, a vám všem, že jste přišli a máte zájem o to, jak to v této zemi bude vypadat. Karel Janeček: Nebuďme pasivní, pojďme zlepšit komunikaci, pozitivně vnímat jeden druhého. Máme historicky jedinečnou příležitost změnit stav společnosti k lepšímu. Dříve to nebylo možné, teď to jde, záleží jen na nás. Potlesk.

Moderátoři děkují všem přítomným a končí diskusi. Potlesk sálu vestoje.

Zdroje:
pozitivnievoluce.cz