Jaké přinesl rok 2015 příběhy?
24. 12. 2015 – 21:02 | Magazín | Hana Dubnová

Splnění nejtajnějších přání a zázraků nepřichází jen o Vánocích. Své by o tom mohli vyprávět lidé z letošních příběhů, které jsme pro vás vybrali.
Odhodlaný slévač si vychodil úctu a nové auto
Ne každý si může dovolit auto, a pokud pracujete daleko od hromadné dopravy, máte docela problém. Šestapadesátiletému Jamesi Robertsonovi vypovědělo v roce 2005 auto službu a na nové neměl, stejně jako na jeho extrémně drahé povinné ručení.
A protože detroitská městská hromadná doprava noční linky nezná, chodí ráno do práce 13 kilometrů pěšky, večer ho čeká delší trasa – našlape 21 kilometrů. Sice si prý svou chůzi na čerstvém vzduchu užívá a práci slévače má rád.
Jeho příběh zaujal stovky lidí, kteří pro něj vybrali desítky tisíc dolarů. Po deseti letech mu tak konečně cesta do práce a z ní potrvá kratší dobu než směna v továrně.
Ze školy odešla dřív a přišla s novou rukou
Sedmiletá Američanka Faith Lennoxová přišla kvůli komplikacím při porodu o levou ruku. Naučila se sice žít bez ní a na ztrátu si nepamatovala, ale nebylo to no. Zvlášť na kole se jí prý špatně zatáčelo…
Od jara se jí ale jezdí mnohem líp. Dostala šanci získat novou robotickou ruku z 3D tiskárny. Mohla si dokonce vybrat barvu – zvolila své oblíbené: modrou, růžovou a fialovou.
"Je to opravdu skvělé!" uvedla jinak stydlivá dívka s velkým úsměvem na tváři, když v sledovala odpoledne po škole v počítačovém studiu Build It Workspace celý proces výroby své nové končetiny.
Díky plastu, ze kterého je vyrobená, váží robotická protéza necelých půl kilo a dívku tak nic neomezuje.
Před 14 lety nemohla sama ven, nyní je afghánskou Top Gun
Třiadvacetiletá Afghánka Nílúfar Rahmádíová snila o pilotování už jako dítě. Měla ale problém – za vlády Talibanu bylo nemyslitelné, aby ženy vycházely z domova bez mužského doprovodu, natož aby pilotovaly letadlo.
Po jeho pádu se ale dívka vyrůstající v Kábulu rozhodla v roce 2010 zapsat do pilotního kurzu, který dva roky na to úspěšně dokončila. Stala se tak první Afghánkou, která dostala oprávnění pilotovat letadlo s pevnými křídly (do té doby mělo pár žen oprávnění k řízení vrtulníku).
Ačkoli způsobila tak trochu malou revoluci, ve službě ctí některá pravidla své přísné výchovy. Raněné ani mrtvé muže nepřeváží, stejně jako nepodává ruku cizímu muži. Více si přečtěte zde.
Na svatbu není nikdy pozdě…
Jak se dva lidé mají rádi, věk nehraje roli. Své o tom ví britský pár George Kirby a Doreen Luckieová. Žili spolu šťastně dlouhých 27 let, až si řekli, že na psí knížku to není ono. Když se v červnu brali, bylo Kirbymu 103 let a jeho novomanželce 91.
A samozřejmě nemohl chybět patřičný svatební úbor – šťastný ženich sice přijel před oltář na vozíčku, ale v tmavém obleku a s kravatou. Nevěsta si na sebe vzala bílé šaty, byť s modrými květinami…
… stejně jako na doktorát
Přes sto let bylo u slavnostního ceremoniálu i Němce - Ingeborg Syllmové-Rapoportové, tentokrát ale šlo o promoci. V roce 1938 nemohla neonatoložka Syllmanová-Rapoportová obhájit svou disertační práci, protože její matka byla Židovka.
Nyní po 77 letech se rozhodla svůj doktorát složit, nehledě na její věk 102 let. A rozhodně jen svou práci o záškrtu jen nezrecyklovala. Přátelé jí pomohli vyhledat, co se všechno kolem záškrtu za tu dobu událo, a svou práci zaktualizovala.
"Šlo o princip. Nechtěla jsem obhájit svou práci jen kvůli sobě. Ve 102 letech to opravdu nebylo jednoduché. Dělala jsem to pro všechny oběti nacismu," uvedla.
Rodiče mají základní školu, i přesto se dostal na nejprestižnější univerzity
First generation American accepted into all eight Ivy League schools http://t.co/5VRm0NPjVn Congrats Fernando Rojas! pic.twitter.com/xRTeSwfIxn
— EdAid (@EdAid) 8. Červen 2015
Rodinné podmínky dělá hodně, ale rozhodně mu nejsou přičítat všechny naše neúspěchy. Sedmnáctiletý syn mexických přistěhovalců Fernando Rojas sice vyrostl v rodině švadleny a strojníka, ale na učení se nevykašlal.
Pilný a houževnatý student doufal, že se mu studium vyplatí a když si podá přihlášku na všech osm nejprestižnějších amerických univerzit, na jednu se snad dostane.
Dostal se na všechny od Columbijské univerzity přes Princeton až po Harvard. Nakonec zvolil Yale… Celý příběh najdete zde.
Maraton se dá uběhnout i v pokročilém věku
V hlavě si přehrávala své oblíbené klavírní skladby, aby se jí lépe běželo. Vyšlo to, Američanka Harriette Thompsonová uběhla maraton za sedm hodin, 24 minut a 36 sekund. Čas to sice není nic moc, ale na to, že je jí 92 let?
Na její rekord z loňského roku to sice nemělo, ale po manželově smrti neměla moc energie na trénink.
Rock 'n' Roll Marathon v San Diegu absolvovala v červnu už pošestnácté. Letos se ale stala nejstarší ženou, která kdy dokončila maraton.
Domácí úkoly psal pod světly fastfoodu, dojal internet
Devítiletého Filipínce Daniela Cabreru od pilného studia neodradilo ani to, že jeho chudá rodina nemá na elektřinu a bydlí v malém obchodě, kde pracuje jeho matka. Když si nemohl na psaní úkolů posvítit lampou doma, nevzdal se a nevymlouval se ve škole.
Vzal si malý dřevěný stolek a sedl si na ulici vedle restaurace McDonald’s, jejíž světlo mu na sešit posvítilo. Chlapce při tom zachytila dvacetiletá studentka a na Facebooku fotografii sdílelo několik tisíc lidí.
Danielova odhodlanost dojala velké množství lidí, ale i úřady. Peníze dostala rodina od běžných lidí, úřady daly chlapci stipendium a sbírkou ve svých řadách pomohli i policisté.
"Jsme neuvěřitelně šťastní. Nyní Daniel nebude muset trpět kvůli tomu, aby dokončil svá studia," prohlásila hrdá matka s tím, že chlapec má sen stát se policistou.
Je manželství jen cár papíru? Britští manželé by nesouhlasili
Když se Karam a Katari Chandovi brali, psal se rok 1925. Tehdy 13letá Katari si sice 20letého Karama vzala na přání rodičů, láska a manželství jim ale vydrželo neskutečných 90 let. Britští manželé narození v Indii jsou tak nejstarším manželským párem.
Dohromady jim je 213 let, mají 58 společných potomků od synů a dcer po pravnoučata - vedle osmi synů a dcer mají 27 vnoučat a 23 pravnoučat.
A jaký je tedy recept na dlouholeté šťastné manželství? Podle Chanda žádné hádky ani tajemství.
Jméno záhadné ženy s amnézií pomohl najít Facebook
Policisté v kalifornském městě Carlsbad narazili v únoru na zmatenou osobu, která nebyla schopná policii ani lékařům říct, kdo je a odkud pochází. Stále jen opakovala útržky ze svého údajného života na Havaji a Austrálii. Měla dokonce i australský přízvuk.
Do hledání jména ženy přezdívané "Sam", která musela podstoupit operaci a následnou léčbu rakoviny, se zapojila i australská ambasáda. Nakonec pomohly sociální sítě – na Facebooku ji našla rodina.
Záhadná Sam se tak změnila v třiapadesátiletou Ashley Menattaovou z Kalifornie, nikoli Austrálie. Jak přišla ke vzpomínkám na Austrálii a přízvuku, není jasné. Zřejmě za to mohl její nádor.