Jak Václav Klaus přichází o přátele. Kvůli Rusku

- Magazín autor: var

Široké obhajování Vladimira Putina i bratříčkování se s evropskými politickými stranami, které jsou pokládány krajně pravicové, ubírá Václavu Klausovi řadu podporovatelů a přátel. Podle všeho s ním spolupráci pomalu ukončuje také prestižní libertariánský Cato Institute ve Washingtonu.

Václava Klause už nemají rádi ani v Rusku

Václava Klause už nemají rádi ani v Rusku , zdroj: Profimedia.cz

Ve světě má Václav Klaus trošku jinou pověst než doma. Byť je vnímám jen menšinovou skupinou intelektuálů, nedá se říct, že by jeho postoje neměly v zahraničí ohlas. Pravidelně vystupuje v zahraničních médiích a na seminářích; v březnu 2013, po skončení prezidentského mandátu, se stal členem korespondentem Cato Institute, předního libertariánského think-tanku.

Klause obdivují hlavně příznivci volného trhu, libertariáni a ekonomičtí liberálové. Mezi nimi je Klaus vnímán jako pozoruhodná ikona východoevropské postkomunistické pravice, jak pro ekonomické reformy v 90.letech, které prováděl coby premiér, tak pro řadu postojů, které stále hlásá.

Patří mezi ně kritika globálního oteplování, neziskových organizací nebo Evropské unie, které se staly hlavními Klausovými tezemi hájenými v posledních letech, ale také klasické pravicové postoje, v nichž se Klaus stále odkazuje k Margaret Thatcherové.

S tím už je zdá se pomalu konec. Kromě svobodných trhů a kapitalismu se totiž Václav klasu čí dál častěji zastává také nedemokratickcých stanovisek a režimů, nejhalasněji ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ukrajinské politiky, ale také evropské krajní pravice. Trnem v oku je pro libertariánské myslitele je pak i Klausův odpor k homosexualitě.

Jedna z klíčových postav Cato Institutu, ruský ekonom a někdejší poradce Kremlu Andrej Illarionov, se do Klause ostře pustil v rozhovoru pro polský týdeník Wprost, když ho označil za Putinova nejoddanějšího evropského spojence.

Server The Daily Beast spekuluje o tom, že Klaus už mezi oficiální spolupracovníky institutu nepatří, že obě stany ukončily spolupráci už k 1. září. Uvádí to s odkazem na nejmenované zdroje z Cato. Podle Klausova okolí, jež rovněž cituje Daily Beast, však jde jen o přestřelku mezi Illarionovem a Klausem.

Pravdou je, že jakkoli libertariáni obvykle zastávají izolacionistické postoje a zahraniční politiku vlády USA ostře kritizují, Klausovy otevřeně proputinovské postoje jsou na ně už moc.
Již před nedávnem Cato zrušil Klausovu účast na konferenci k 25. výročí pádu komunismu z obavy, nad čímž se Klaus rozčiloval jakožto nad cenzurou.

Tagy: Rusko USA mezinárodní politika česká politika

Zdroje: Vlastní,Daily Beast