Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Jak Stropnický 'plivl vojákům do tváře'

Jak Stropnický 'plivl vojákům do tváře'
Z herce ministrem obrany? Prostě to zařídíme! | zdroj: Isifa.com

Občanští demokraté neprosadili požadavek, aby se sněmovna v úterý zabývala účinkováním ministra obrany Martina Stropnického v jednom z dílů televizního seriálu Kriminálka Anděl. Zařazení bodu navrhla Jana Černochová (ODS), podle níž Stropnický v roli vyšetřovatele udělal z vojáků dealery drog a vrahy. Stropnický si ovšem nemyslí, že je vůbec o čem mluvit. 

Podle Stropnického navíc epizoda seriálu vznikala v době, kdy absolutně netušil, že se stane ministrem obrany, a navíc v nedělním díle šlo pouze o "fikci" a jakousi "pohádku pro dospělé". Není to však úplně pravda. Díl se objevil v rámci čtvrté řady seriálu, která se dočkala první klapky 2. dubna tohoto roku. Stropnický už tou dobou samozřejmě v ministerském úřadu dávno byl, a tak neobstojí ani jeho další výmluva, že nemohl vývoj své postavy příliš ovlivnit.

Těžko si představit hereckého profíka, jakým Stropnický bezpochyby je, že by si předem nepřečetl scénář k dalším dílům. Buď sám sebe přesvědčil (mylně)o tom, že díl, kde čeští vojáci obchodují s drogami je naprosto nezávadný, nebo jen spoléhal na skomírající sledovanost nováckého braku, respektive na možnost, že by poslanci dívali na nedělní vysílání bulvární televize.

Jenže se stalo a debata na půdě sněmovny v úterý byla více než výživná.

Seriálový maniak Hamáček

Nad Stropnického účinkováním v krimiseriálu se přitom už v pondělí pozastavil předseda sněmovny a zjevný seriálový nadšenec Jan Hamáček (ČSSD), jako kdyby chtěl koaličního kolegu varovat. "Poté, co jsem zaznamenal reakce vojáků na poslední epizodu, jsem si ji pustil a jsem v šoku. Pokládám ji za plivanec do tváře všech příslušníků Armády ČR. Je naprosto neuvěřitelné, že se k takové věci propůjčil současný ministr obrany," napsal pak moralisticky na Facebooku.

Ponechme stranou soudy, kdo má nebo nemá pravdu, popřípadě co je fikce a co realita. Měli bychom se ale zamyslet nad tím, co ministr obrany provede příště. Ať aspoň nejsme překvapení. 

Stropnický nakonec ve vyjádření na stránkách ministerstva napsal, že chápe, že jeho výkon ve zmiňovaném díle seriálu mohl vyznít nevhodně a nešťastně a že se mohl některých vojáků dotknout, což ho rozhodně netěší a údajně si práce všech vojáků velice váží… Jenže, stačí to?

V každém případě jeho angažmá ve veřejnoprávní reality-show na ministerstvu provází rozhodně víc kritiky, než jeho dosavadní herecká kariéra. 

Zdroje:
Vlastní