Jak slavný kytarista přišel ke své přezdívce

MAGAZÍN VIDEO - Magazín autor: Lukáš Strašík

Slowhand, neboli "pomalá ruka". Tak zní přezdívka 75letého skvělého britského rockového a bluesového kytaristy, zpěváka a skladatele Erica Claptona Jak k ní přišel? To hrál opravdu tak pomalu?

Eric Clapton na londýnském charitativním koncertu v březnu 2020

Eric Clapton na londýnském charitativním koncertu v březnu 2020 , zdroj: Profimedia.cz

Eric Clapton je jediný umělec, který byl třikrát uveden do Rokenrolové síně slávy: Jako sólový muzikant (2000) a s kapelami Yardbirds (1992) a Cream (1993). Všeobecné se má za to, že přezdívku Slowhand si vysloužil svou pomalou hrou, tak tomu ale není.

Pokud kytaristovi během koncertu rupne struna, přinesou mu zpravidla jinou kytaru a strunu mu pak vymění a naladí někde v zákulisí. U Claptona tomu ale bylo jinak. Vyznačoval se tím, že si na pódiu před zraky diváků strunu sám vyměnil a naladil.

V době, kdy hrával s kapelou Yardbirds (1963-1965), si při jednom vystoupení měnil strunu a obecenstvo jej při tom doprovázelo pomalým potleskem ("slow hand"). Z toho se následně stala tradice a tehdejší manažer kapely Giorgio Gomelsky slavného muzikanta počastoval právě přezdívkou Slowhand.

"Vždycky říkal, že jsem rychlý kytarista, a tak mu označení Slowhand připadalo jako hezká slovní hříčka," vzpomíná Clapton, držitel spousty hudebních ocenění, včetně osmnácti cen Grammy a ceny Brit Award za mimořádný přínos hudbě.

Tagy: zahraničí Velká Británie hudba rock

Zdroje: vlastní