Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Proč soulová diva všude chodila s kabelkou

Proč soulová diva všude chodila s kabelkou
Aretha Franklinová | zdroj: Profimedia

Královna soulu Aretha Franklinová se jen málokdy objevila na jevišti bez kabelky. Nebylo to jen tak, mělo to svůj důvod.

Důvěřuj, ale prověřuj. A peníze pěkně na dřevo. To byla zásada, které se slavná americká zpěvačka Aretha Franklinová (1942-2018) držela celý svůj profesní život.

Říkalo se jí královna soulu - a skutečně měla leccos společného s opravdovou královnou. Stejně jako britská panovnice Alžběta II. u sebe měla vždycky kabelku, dokonce si ji brala s sebou i na pódium. Někdy ji položila na klavír, jindy na zem, ale nikdy ji nespouštěla z dohledu.

profimedia-0104784893 Aretha Franklinová s všudypřítomnou kabelkou | zdroj: Profimedia

Je sice pravda, že si Aretha vždy potrpěla na výrazné značkové kabelky, především od Chanelu a Louise Vuittona. Přesto její slabost pro tento módní doplněk a snaha mít ho vždy po ruce nebyla projevem hvězdných manýrů, ale měla ryze praktickou příčinu. Ta vycházela z podmínky, kterou si Aretha stanovila již na začátku kariéry: Byla ochotná vystoupit teprve poté, co jí provozovatel v hotovosti vyplatil gáži.

A tak Aretha prostě požadovala zaplacení předem a na dřevo. Peníze si dala do kabelky, a tu pak nespustila z očí ani během vystoupení. Někdy ji předala svým bodyguardům, ale často si ji brala s sebou na jeviště. Jistota je zkrátka jistota.Důvodem je to, že v dřívějších dobách se stávalo, že černošští umělci za své vystoupení nedostávali slíbenou odměnu, ale jen pár dolarů – a někdy dokonce odešli s prázdnou. Franklinová byla svědkem toho, že vzali na hůl i takové hvězdy, jako byl Ray Charles nebo B. B. King.

Po smrti po sobě zanechala majetek v hodnotě kolem osmdesáti milionů dolarů, takže by se bývalo asi nic nestalo, kdyby na sklonku života jednu či dvě kabelky s penězi ztratila. Nicméně tradice je tradice a Aretha velmi dobře znala svou cenu. 

Zdroje:
Vlastní