Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Italský prezident po demisi premiéra Draghiho rozpustil parlament, zemi čekají předčasné volby

Italský prezident po demisi premiéra Draghiho rozpustil parlament, zemi čekají předčasné volby
Mario Draghi podal demisi | zdroj: Profimedia

Italský prezident Sergio Mattarella rozpustil parlament. Italové půjdou předčasně k volbám 25. září, uvedly zdroje italských médií i agentury Reuters. Premiéra Maria Draghiho, který dnes ráno do jeho rukou podal demisi, prezident Mattarella požádal, aby kabinet dočasně vedl dál.

Draghiho rezignace a rozpuštění parlamentu je vyústěním vládních sporů, které odstartovalo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), když se neúčastnilo hlasování o důvěře vládě minulý týden. Draghi posléze prohlásil, že ve funkci premiéra zůstane, pokud se za něj strany široké vládní koalice postaví.

Nové hlasování o důvěře v senátu ve středu ale kromě M5S bojkotovaly další dvě pravicové vládní strany Liga a Vzhůru, Itálie (Forza Italia), čímž podkopaly Draghiho „koalici národní jednoty“. Premiér v reakci podal demisi.

Mattarella dnes řekl, že nové volby se musí konat do 70 dnů. Stanovení přesného data přenechal vládě, pravděpodobně ale připadnou na konec září. Vládní zdroje agentuře Reuters potvrdily termín 25. září, což je poslední neděle před vypršením 70denní lhůty. Volby v Itálii jsou obvykle v neděli.

„Období, kterým si procházíme, nám nepovoluje žádnou prodlevu ve vládnutí. Potřebujeme činy ke zvládaní ekonomické a sociální krize a rostoucí inflace,“ řekl prezident v krátkém projevu z Kvirinálského paláce. 

Nad „surreálním“ výsledkem vládní krize v situaci, kdy se Itálie potýká s rostoucí inflací a vysokými náklady na energie souvisejícími s ruskou invazí na Ukrajinu, se dnes shodně rozhořčil italský tisk. „Ostuda,“ napsal na titulní stránce list La Stampa. „Itálie zrazena,“ píše list La Repubblica. „Sbohem Draghiho vládě,“ uvedl list Corriere della Sera.

Vláda nestraníka Draghiho je třetím kabinetem od posledních parlamentních voleb v roce 2018. První dvě sestavil nynější lídr M5S Giuseppe Conte, tehdy ještě jako nezávislý. První vláda se mu rozpadla v létě 2019, kdy z vládní koalice odešla Liga Mattea Salviniho, tu pak ve druhé Conteho vládě vystřídala do té doby opoziční středolevicová Demokratická strana (PD). Začátkem loňského roku se Conteho druhá vláda rozpadla zejména kvůli sporům o plán obnovy ekonomiky a rozdělení peněz z unijního covidového fondu obnovy. Draghi tehdy zemi zachránil před předčasnými volbami, když sestavil vládu široké koalice, složenou ze stran od levého středu až po krajně pravicovou Ligu.

Podzimní volby budou poprvé od války

Podzimní volby budou v Itálii poprvé od druhé světové války. Na podzim zákonodárci obvykle hlasují o rozpočtu na další rok. Letos navíc před příchodem zimy bude Itálie i řada evropských zemí možná řešit akutní energetickou krizi kvůli ukončení dodávek ruského plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi, jež Západ vůči Moskvě zavedl.

Premiér v demisi Draghi dnes řekl svému kabinetu, že prozatímní vláda musí nadále řešit krize spojené s válkou na Ukrajině, inflaci, ceny energií i pandemii nemoci covid-19.

Komentátoři předních zahraničních médií jsou k politickému vývoji v Itálii skeptičtí. Španělský deník El País označil italský parlament za „sebedestruktivní“. New York Times hovoří o „konci italské éry stability a vlivu“ a vstupu do „chaotické politické sezóny“. Podle francouzského Le Monde nemůže být konec éry Draghiho „horším momentem pro Itálii, eurozónu, i celou Evropskou unii“.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio ve středu, kdy už bylo možné Draghiho rezignaci očekávat, na svém twitterovém účtu napsal, že Itálie prochází „černým dnem...kdy politika selhala“. Lídr Ligy Matteo Salvini dnes napsal, že „dost bylo šílenství (Hnutí) pěti hvězd a mocenských her Demokratické strany: teď ať si vyberou Italové“. Šéf liberální strany Akce Carlo Calenda naopak vývoj označil jako „nedůstojný konec katastrofálního zákonodárného sboru“ a slíbil, že bude nadále „prosazovat (Draghiho) agendu a politické způsoby“.

Zdroje: