Italská pobřežní stráž zachránila 70 uprchlíků z Iráku a Afghánistánu

- Aktuality autor: pal

Italská pobřežní hlídka v neděli zachránila 70 afghánských a iráckých uprchlíků včetně žen a dětí. Běženci byli zachráněni z přeplněné lodi u jihovýchodního italského pobřeží. 

Mezi zachráněnými uprchlíky byly i ženy a děti

Mezi zachráněnými uprchlíky byly i ženy a děti,zdroj: Profimedia.cz

Itálie nyní čelí prudkému přílivu uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Podle údajů OSN do země od začátku letošního roku do prvního květnového týdne dorazilo po moři zhruba 35 500 běženců, včetně 70 uprchlíků zachráněných v neděli. Byly mezi nimi dvě ženy a čtyři malé děti. 

Většinu tvoří běženci před válečnými konflikty a pronásledováním, stejně jako ekonomičtí migranti z Afriky. Jejich cesta přes Středozemní moře je velmi nebezpečná.

Přeplněné pašerácké lodě vyplouvají většinou z chaosem zmítané Libye. Při plavbě k italským břehům často převrhnou a mnoho uprchlíků přijde o život. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí.

Celkový počet uprchlíků, kteří se přes Středozemní moře dostali do Itálie, Řecka, Španělska nebo na Maltu, dosáhl podle OSN od začátku roku 62 500 osob. Počet mrtvých či pohřešovaných se zatím pohybuje kolem 1800 ve srovnání s 3500 v celém loňském roce. 

Tagy: Itálie zahraničí afričtí uprchlíci uprchlická krize

Zdroje: ČTK