ISS ohrozilo ´kosmické smetí´, posádka musela do Sojuzu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Malý kus kosmického smetí se objevil blízko Mezinárodní vesmírné stanici ISS tak nečekaně, že posádka se musela uchýlit do dopravní lodi Sojuz připojené ke stanici.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Oznámili to experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). 

Úlomek čínského satelitu zničeného v roce 2007 se k ISS pravděpodobně přiblíží velmi těsně a stanice nemá dostatek času provést bezpečnostní korekci letové dráhy. Podle výpočtu odborníků by měl úlomek orbitální komplex minout ve vzdálenosti jen několika kilometrů. Pokud se ukáže, že dráha úlomku je jiná, budou moci kosmonauti úkryt v Sojuzu opustit. 

Hrozba kolizí s úlomky starých raket nebo nefunkčními satelity je na oběžné dráze poměrně častá a řeší se obvykle přesunem kosmických lodí na jinou oběžnou dráhu. 

Na palubě Rus, Ital a Američanka

Zničený čínský meteorologický satelit Feng-jün 1C přidělal kosmonautům starosti už několikrát. Čína ho před čtyřmi lety záměrně sestřelila během testu svých kosmických zbraní. Zásah se povedl, ale družice se rozletěla na tisíce kousků různých velikostí, které obíhají kolem Země a mohou občas družici zkřížit dráhu. 

Na palubě ISS jsou nyní Rus Dmitrij Kondraťjev, Ital Paolo Nespoli a Američanka Catherine Colemanová. Na cestě k nim je kosmická loď Sojuz TMA-21 s další tříčlennou posádkou na palubě. K ISS se má připojit ve čtvrtek.

Tagy: ISS nebezpečí satelit sojuz

Zdroje: ČTK