Írán a Irák vydají miliardu dolarů na boj proti písečným bouřím

- Aktuality autor: Jan Pastor

Írán a Irák se chystají společně investovat 1,2 miliardy dolarů (22,6 miliardy korun) do projektu, jehož cílem je omezit plochu písečných dun, a snížit tak počet písečných bouří přicházejících z Iráku. V Teheránu to oznámil šéf íránské organizace na ochranu životního prostředí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"S cílem snížit úroveň hrubého písku jsme podepsali se zahraniční společností smlouvu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, týkající se plochy jednoho milionu hektarů na iráckém území v příštích pěti letech," řekl Mohammad Džavád Mohammadí-Zadí, aniž by upřesnil jméno zahraničního partnera.

"Tato iniciativa začala 500 hektary a při našich jednáních (s Irákem) bylo rozhodnuto, že ke stabilizaci dun bude použito buď fosilních látek (ropných produktů), nebo biologických materiálů," dodal Mohammadí-Zadí podle oficiální agentury IRNA.

Písečné bouře přičítají západním sousedům

Íránská média a někteří íránští činitelé přičítají písečné bouře západním sousedům Íránu, zejména Iráku postiženému přeměnou krajiny v poušť a odlesňováním v důsledku staveb přehrad a upadajícímu zemědělství.

V půlce dubna muselo letos 20 z 31 íránských provincií kvůli písečné bouři ženoucí se z Iráku zavřít školy a úřady a přerušit letecké spojení s některými městy na západě země.

Počet palem poklesl o dvě třetiny

V Iráku se fenomén písečných bouří přisuzuje válkám, které otřásaly zemí v minulých dvou desetiletích, kdy počet palem podle iráckých představitelů poklesl o dvě třetiny. Zbývá jich prý jen 12 milionů z původních 36 milionů palem.

Loni v září podepsaly Írán, Irák, Sýrie, Katar a Turecko v Teheránu dohodu o zvládání problému písečných bouří v příštích pěti letech.

Tagy: Írán Irák

Zdroje: ČTK