Irácké jednotky vstoupily do Mosulu. Dobyly budovu televize

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Iráckým speciálním jednotkám se po dvou týdnech od zahájení ofenzívy podařilo probít na východní předměstí Mosulu a získat kontrolu nad budovou státní televize. Je to tak první důležitá budova, kterou ve městě, v němž Islámský stát vyhlásil svůj chalífát, dobyly. 

Iráckým jednotkám se po dvou týdnech podařilo dostat na východní předměstí Mosulu

Iráckým jednotkám se po dvou týdnech podařilo dostat na východní předměstí Mosulu,zdroj: Profimedia.cz

Podle generála Sámího Aridího se nedaleko televizní budovy rozhořely tvrdé boje. Jeho jednotky se prý snaží postupovat dále k centrální části města.

Iráčtí vojáci vstoupili na východní předměstí Mosulu v úterý ráno a vůbec poprvé se tak dostali přímo do města, ze kterého je radikálové vyhnali v roce 2014.

Islamisté se nehodlají vzdát bez boje. V sobotu podle mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová zabili 40 bývalých příslušníků iráckých bezpečnostních složek a jejich těla hodili do řeky Tigris.  

Islamisté se prý rovněž pokusili v úterý ještě za tmy v nákladních automobilech a minibusech přesunout tisíce civilistů z města Hammám Al-Alíl jižně od Mosulu. Jejich cílem nejspíš bylo dostat obyvatele do míst, kde by je využili jako lidské štíty pro ochranu svých pozic, dodala mluvčí.

Letouny koalice v čele se Spojenými státy ale tomuto přesunu částečně zabránily a většina automobilů se musela vrátit zpátky.

Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva již minulý pátek uvedla, že Islámský stát unesl desítky tisíc žen, mužů a dětí z oblastí u Mosulu a využil je jako lidské štíty. Minulou středu skupina povraždila 232 osob, které odmítly poslechnout rozkazy. Bylo mezi nimi 190 bývalých iráckých vojáků, zbylí byli civilisté.

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003.

Podílí se na ní přes 25 tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny koalice v čele se Spojenými státy.

Tagy: zahraničí Irák boje s Islámským státem Islámský stát (IS) války a ozbrojené konflikty Mosul

Zdroje: ČTK