Irák chce za pád Mosulu do rukou IS soudit 30 činitelů

- Aktuality autor: roj

Za loňský pád severoiráckého Mosulu do rukou radikálů z Islámského státu se bude zodpovídat třicet vysokých iráckých politických a vojenských představitelů. Podle iráckého parlamentu by mezi nimi měli být například expremiér Núrí Málikí či úřadující ministr obrany Saadún Dulajmí. Armáda město islamistům předala téměř bez boje, stejně jako letos město Ramádí. I za to mají jít vojenští velitelé před soud.

Radikálové z Islámského státu dobyli Mosul téměř bez boje. Krátce na to začali ničit jeho slavné památky

Radikálové z Islámského státu dobyli Mosul téměř bez boje. Krátce na to začali ničit jeho slavné památky,zdroj: Profimedia.cz

Zvláštní parlamentní skupina doporučila ve zprávě, kterou má k dispozici agentura Reuters, aby byl k odpovědným osobám započítán také bývalý mosulský guvernér Asíl Nudžajfí, někdejší úřadující ministr obrany Saadún Dulajmí a velitel policie provincie Ninive, kde Mosul leží, Chálid Hamdání.

Kromě Mosulu chce Irák také řešit letošní případ města Ramádí. Irácký premiér Hajdar Abádí dnes schválil požadavek vyšetřovatelů na předání vojenských velitelů vojenskému soudu za to, že v květnu opustili tamní bojiště. Toto středisko provincie Anbár padlo do rukou IS, pro něž to bylo největší letošní vojenské vítězství.

Americký ministr obrany Ashton Carter tehdy vyvolal v Bagdádu nevoli, když řekl, že armáda neprojevila dost odhodlanosti k boji.

Od července se v Iráku hovoří o přípravě protiofenzivy, která má město dobýt zpět, zatím ale nezačala.

Abádí před týdnem ohlásil rozsáhlé reformy ve státní správě, které mají ušetřit administrativní výlohy a pomoci v boji proti korupci. Kromě jiného se mají zrušit vysoké státní posty včetně tří viceprezidentů a tří místopředsedů vlády. V parlamentu návrh prošel bez problémů v úterý.

Tagy: zahraničí Irák Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK