Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Integrace Romů do společnosti připomíná dům s rozbitou střechou, říká Čunek

Integrace Romů do společnosti připomíná dům s rozbitou střechou, říká Čunek
zdroj: Mediafax

Vláda má sice strategii, jak řešit integraci Romů do společnosti, podle senátora Jiřího Čunka ale vlastně o řešení nestojí. Jinak by věděla, že to bude stát miliardy a peníze, které dosud dává, by nevyhazovala zlatokopům na „cikánském problému“.

Senátor Jaroslav Doubrava by problém řešil rázně. Peníze jenom za práci, třeba i zbytečnou. A snížil by věkovou hranici pro trestní zodpovědnost.

Vláda ve středu vzala na vědomí každoročně připravovanou Zprávu o stavu romské menšiny v České republice, kterou jí předložila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Zpráva mimo jiné potvrzuje, že v klíčových oblastech života Romů nedošlo ke zlepšení a významná část z nich stále žije v podmínkách takzvaného sociálního vyloučení, odloučeni od základních společenských zdrojů.

„Varující je především to, že tento stav stále ve velké míře dopadá i na děti vyrůstající v nepodnětném a znevýhodňujícím prostředí sociálně vyloučených lokalit. Podle zprávy České školní inspekce z loňského roku až 35 procent z nich končí v praktických nebo speciálních školách a tím se snižuje, ne-li zcela zamezuje jejich šance na úspěch na pracovním trhu," uvádí jeden ze závěrů zprávy zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Dobrý nápad, ale realizace špatná

Ta zprávě připomíná, že návrhům vedoucím ke zmírnění sociálního vyloučení v České republice se věnuje vládou nedávno přijatá Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015. Tu připravila vládní Agentura pro sociální začleňování.

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) si myslí, že zmíněná strategie jde sice správným směrem, ale nemá šanci na úspěch. „Celá ta strategie je absolutně neúčinná z jednoho důvodu, píše se tam všude, že nevyžaduje žádné náklady. To znamená, že nechce-li někdo, tedy vláda, do toho dát peníze, ať už proto že je nemá, nebo že je nechce dát, tak je naprosto jasné, že není možné, aby se něco pohnulo," řekl ParlamentnímListům.cz senátor.

Více čtěte na Parlamentní Listy.cz