Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Hustě obydlené je jen jedno procento pevniny na Zemi

Hustě obydlené je jen jedno procento pevniny na Zemi
Zhruba polovina lidí žije na pouhém jednom procentu plochy Země | zdroj: Metrocosm.com

Zatímco v roce 1800 žily ve městech jen tři procenta populace, v současné době je to zhruba polovina. Po převedení na světovou mapu to znamená, že zhruba polovina veškeré populace na Zemi žije na pouhém jednom procentu její pevniny. 

Unikátní mapu zveřejnil americký analytik dat Max Galka na svém webu Metrocosm. Vycházel z údajů NASA o počtu obyvatel z roku 2000. 

Mapička je tvořená 28 miliony čtvercových políček o rozměrech 3x3 míle (23,3 kilometru čtverečních). Na žlutě vybarvených políčkách žije více než 8000 lidí, na černých pak méně než 8000.

Podle očekávání tak nejvíce "svítí" oblasti v nejlidnatějších regionech - tedy v Indii, Číně a Japonsku. Naopak třeba sever Afriky je hustě obydlený jen podél Nilu a Austrálie je kvůli pouštím jen tmavý světadíl s pár městy.

Na rozmístění obyvatel v Jižní Americe má vliv samozřejmě i rozsáhlý prales, nicméně na mapě je vidět, že některé státy nemají ani v hlavních městech hustotu obyvatel tak vysokou, aby ji byl skript schopný rozpoznat. 

Podle odhadů odborníků počet obyvatel na zemi překoná hranici devíti miliard zhruba za třicet let. Nyní 46 procent lidí žije v hustě obydlených oblastech, podle mapy je tak na Zemi stále dost místa.

Ovšem jen teoreticky - velké tmavé plochy zabírají často pouště, hory, lesy nebo jiné těžko obyvatelné oblasti. O tom, že nejde problém přelidněné Číny nebo Indie řešit přestěhováním dalších generací do středu Afriky ani nemluvě...

Zdroje:
Vlastní