Hradec Králové se vrátil k středopravé koalici, primátorem bude Fink

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Hradci Králové se dva měsíce po komunálních volbách konečně dohodli politici na většinové koalici. Magistrát povede středopravá koalice složená ze zástupců ODS, Hradeckého demokratického klubu (HDK), Volby pro město (VPM), TOP 09 a Doma v Hradci. Primátorem bude lídr HDK.

Hradec byl posledním velkým městem, kde až do posledního prosincového týdne (od říjnových voleb) nesestavili politici na radnici koalici. Jednání byla komplikovaná, ve hře byla několikrát i vítězná ČSSD.

Primátorem by se podle podepsané dohody měl stát lékař a lídr HDK Zdeněk Fink. Hradečtí zastupitelé se k přerušenému ustavujícímu jednání zastupitelstva, na kterém by měli zvolit nové vedení města, sejdou v 16:00. 

Opozice: Levice a Změna pro Hradec

Hledání nového vedení magistrátu trvalo v Hradci 73 dnů. Hradec Králové je posledním z velkých měst, kde se stranám nepodařilo zvolit nové vedení města. Středopravá koalice bude mít v sedmatřicetičlenném královéhradeckém zastupitelstvu celkem 21 hlasů, v opozici zůstane v komunálních volbách vítězná ČSSD, KSČM a Změna pro Hradec. 

Strany se ve smlouvě dohodly na obsazení míst náměstků a radních. Náměstkem pro majetek a městské organizace podle dohody bude Martin Soukup (ODS), náměstkem pro rozvoj, investice a dotace Jindřich Vedlich (TOP 09). Náměstkem pro školství, sociální věci a zdravotnictví bude Leoš Kučera (Doma v Hradci) a náměstkem pro kulturu, sport a cestovních ruch se stane Josef Krofta (VPM). 

V jedenáctičlenné radě města budou mít ODS a TOP 09 tři členy, VPM a HDK dva členy a Doma v Hradci jednoho. Strany se v dohodě také zavázaly, že vypracují programové prohlášení, které by mělo schvalovat zastupitelstvo v únoru 2011. V dohodě se strany zavázaly například k maximální průhlednosti a kontrolovatelnosti všech kroků města, otevřené a slušné komunikaci s občany města či intenzivní přípravu a realizaci připravovaných projektů Integrovaných plánů rozvoje města. 

Koalice dobré vůle? ČSSD z jednání odešla

Strany se na vzniku středopravé koalice původně dohodly ihned po říjnových volbách, z jednání však odstoupila TOP 09. Následně vznikla tzv. Koalice dobré vůle, kterou tvořila ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec, neměla ale v zastupitelstvu většinu. Později ještě strany jednaly o široké koalici, zastupovali ji členové ČSSD, ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci. ČSSD však z jednání odstoupila. Poté TOP 09 rozhodla, že se vrátí k jednání o středopravé koalici. 

Město nyní řídí náměstek primátora Vlastimil Ondráček z ČSSD, který byl zvolen do funkce tajnou volbou 22. listopadu, a původní rada města. Před čtyřmi roky volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem nadpolovičních 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a HDK.

Tagy: koalice primátor radnice hradec

Zdroje: ČTK