Sládek neuspěl s dovoláním proti podmínce za předlužení strany

- Aktuality autor: red

Předseda Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa (SPR-RSČ) Miroslav Sládek neuspěl s dovoláním proti trestu za předlužení strany. Odvolací Městský soud v Praze mu letos v lednu uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou.

Nejvyšší soud Sládkovo dovolání odmítl, potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Důvody rozhodnutí zatím nejsou známé, odůvodnění musí nejprve dostat účastníci řízení. Sládek v dovolání tvrdil, že se žádný trestný čin nestal. Požadoval, aby NS zrušil rozhodnutí městského soudu, a případně také verdikt Obvodního soudu pro Prahu 9.

Sládek společně s bývalým místopředsedou SPR-RSČ Martinem Smetanou podle obžaloby uzavřeli od června do srpna 2000 jménem strany přes 50 pracovněprávních smluv s různými lidmi, mimo jiné například i s někdejším členem revizní komise strany a současným předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Republikánům tak vznikly nové závazky ve výši 7,9 milionu korun.

Nové závazky byly přednostně uspokojeny v konkurzu na majetek strany. V době uzavírání smluv přitom Sládek a Smetana podle pravomocného verdiktu věděli o tom, že strana nemá dostatek finančních prostředků na krytí do té doby vzniklých závazků ve výši nejméně 40 milionů korun.

Finanční obtíže vedly ke konkurzu

SPR-RSČ měla finanční potíže dlouhodobě - o značnou část příjmů přišla, když neuspěla ve volbách v roce 1998 a musela opustit Poslaneckou sněmovnu. Problémy vyvrcholily prohlášením konkurzu v únoru 2001. Sládek poté působil v uskupení nazvaném Republikáni Miroslava Sládka. Před dvěma lety obnovila SPR-RSČ aktivity. Letos v prosinci ale její činnost pozastavil Nejvyšší správní soud, a to zřejmě kvůli nedostatkům ve finančních zprávách.

Kauzou předlužení se pražské soudy zabývaly opakovaně. Městský soud dvakrát případ vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 9 k doplnění dokazování. Napotřetí soud potvrdil Sládkovi podmíněný trest, ale zároveň zrušil nepravomocně uloženou pokutu ve výši 300.000 korun a tříletý zákaz činnosti.

V letošních sněmovních volbách získalo Sdružení pro republiku-Republikánská strana Československa 0,03 procenta hlasů. Stranu podpořily necelé dvě tisícovky voličů. Sládek jako lídr v Libereckém kraji dostal jen asi 200 přednostních hlasů.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK