Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Hrad odmítá, že by platil bezpečnostní agenturu s neomezeným přístupem

Hrad odmítá, že by platil bezpečnostní agenturu s neomezeným přístupem
Petr Pavel v Roudnici nad Labem | zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla, že by na Pražském hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. KPR to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Pražského hradu v reakci na vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten v pátek zmínil podezření týkající se soukromé bezpečnostní agentury, která na Hradě působí mimo běžný bezpečnostní režim.

KPR v prohlášení uvedla, že v minulosti Pražský hrad odposlouchávala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Pavel dnes novinářům na akci v Roudnici nad Labem řekl, že své vyjádření opíral o informace z Hradu. „Já myslím, že není ani tak na mně, abych já dokazoval, jestli něco takového je, ale jestli takové podezření je, tak aby ho současné obložení Hradu dokázalo vyvrátit. Pokud by se ukázalo, že jsem se mýlil, já se rád omluvím,“ uvedl Pavel.

Pavel na páteční tiskové konferenci řekl, že má informace o působení soukromé bezpečnostní agentury na Hradě, která působí mimo běžný bezpečnostní režim, má přístup do chráněných prostor a netransparentní financování. „Pak mě samozřejmě zajímá, jestli je tato informace pravdivá a na základě čeho taková agentura na Hradě působí,“ řekl.

„Na Pražském hradě nepůsobí žádná soukromá bezpečnostní agentura, která by do jeho prostor měla neomezený přístup, či dokonce přístup k technickým prostředkům, se kterými se na Hradě pracuje, nebo ke všem prostorám,“ uvedla KPR.

Dodala, že na zajištění „obranně technických prohlídek proti nelegálním odposlechům“ nikdy nenajímala a z veřejných peněz neplatila soukromou bezpečnostní agenturu. „Také do prostor užívaných prezidentem republiky a dalších prostor na Pražském hradě a zámku Lány, kam nemají přístup běžné návštěvy, včetně režimových místností pro nakládání s utajovanými informacemi, nemá a nikdy neměla přístup žádná soukromá bezpečnostní agentura,“ uvedl Hrad.

Prezidentská kancelář poznamenala, že se při zajišťování těchto prohlídek spoléhá na policejní útvar pro ochranu prezidenta. V minulosti také v této souvislosti oslovila Bezpečnostní informační službu (BIS). „Tato praxe byla přerušena v okamžiku, kdy prezident republiky obdržel informaci o tom, že v době, kdy na jeho žádost BIS provádí obranně technické prohlídky proti odposlechům na Pražském hradě, zároveň sama Pražský hrad odposlouchává. Aniž by o tom hlavu státu informovala, v souladu se zákonem i základními pravidly slušnosti,“ doplnila KPR.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha ČTK sdělil, že kontrarozvědka se k tiskovým zprávám KPR zásadně nevyjadřuje. „K tématu údajných odposlechů jen připomenu opakovaná usnesení Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, která konstatovala, že služba v této oblasti nikdy neporušila zákon,“ doplnil. Předseda sněmovní komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) naposledy v prosinci uvedl, že nejsou žádné indicie o tom, že by BIS postupovala nezákonně.

Prezident Miloš Zeman již dříve obvinil ředitele BIS Michala Koudelku z toho, že před několika lety nařídil odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě,“ uvedl již dříve prezident.

Kancelář také prohlásila, že všichni, kdo vstupují do prostor KPR, jsou kontrolováni útvarem pro ochranu prezidenta. „Pokud byl budoucí prezident Petr Pavel někým z neznalosti, alibismu nebo zlé vůle informován jinak, obdržel informace nesprávné,“ dodal úřad.

Pavel podezření vyslovil v souvislosti s páteční reakcí Hradu, který v tiskové zprávě komentoval Pavlova vyjádření z posledních dnů. V nich nově zvolený prezident hovořil o nutnosti „hloubkového úklidu“ na Hradě ve všech oblastech. Chce také nechat důkladně prohlédnout tamní prostory, mimo jiné kvůli obavám z odposlechů.

Hrad v páteční tiskové zprávě uvedl, že BIS, další tajné služby ani policie neinformovaly Zemana o žádném bezpečnostním riziku. Pavel by proto měl podle KPR doložit svá obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu. Pavel reagoval slovy, že není na něm, aby něco dokazoval, ale KPR by měla být schopná uspokojivě vysvětlit, zda je vše v souladu s pravidly. 

Pavel považuje za správné Zemanovo rozhodnutí nejmenovat nového předsedu ÚS, Farský je jedním z kandidátů na poradce

Pavel na letišti v Roudnici nad Labem mimo jin označil za správné rozhodnutí končícího prezidenta Miloše Zemana, že nebude ještě za svého mandátu jmenovat nového předsedu Ústavního soudu. Pavel zároveň potvrdil informace o tom, že jedním z kandidátů na jeho poradce je bývalý poslanec Jan Farský (STAN).

„Já to považuji za správné a jsem rád, že se tak rozhodl,“ okomentoval Pavel Zemanovo rozhodnutí. Téma tak podle něj nebude nutné projednávat na schůzce se Zemanem 13. února. O Zemanově rozhodnutí informoval premiér Petr Fiala (ODS) v neděli po jednání na zámku v Lánech na Kladensku.

Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský končí ve funkci v srpnu. Zeman přitom uvažoval o tom, že jeho nástupce určí ještě do 8. března, tedy do konce prezidentského mandátu. S avizovaným Zemanovým záměrem nesouhlasila řada ústavních právníků, premiér ani samotný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pavel si od zvolení prezidentem vybírá okruh spolupracovníků. Farský je podle něj jedním z více kandidátů. Případný poradce podle něj musí prokázat orientaci v problematice, zkušenost, ale zároveň musí fungovat osobní vztahy. „Ono to není úplně motivovatelné jen financemi, to musí být motivováno i jinak,“ dodal Pavel.

Farský je místopředsedou vládního hnutí STAN, poslaneckého mandátu se vzdal loni v únoru. Po výzvě vedení Starostů tak reagoval na kritiku své půlroční stáže ve Spojených státech, kterou chtěl původně absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. Poslancem byl od roku 2010, osm let byl starostou Semil.

Zdroje: