Hrad kvůli vlajícím trenýrkám odvolal šéfa své stráže

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 10. 2015 13:38) - Aktuality autor: art

Trenýrky vlající nad Hradem přece jen připravily šéfa hradní stráže Radima Studeného o funkci. Náčelník vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc ho odvolal ke dnešnímu dni. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil i další personální změny. 

Performeři Ztohoven na hradní střeše vyvěšují rudé trenýrky

Performeři Ztohoven na hradní střeše vyvěšují rudé trenýrky,zdroj: Ztohoven

Červené trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven před dvěma týdny, prý jako "standartu muže, který se nestydí za nic". Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

"Pan prezident již před časem hovořil o tom, že je třeba provést nová bezpečnostní opatření, ale také některé personální změny, a to v reakci na útok organizované tlupy zlodějů na Pražský hrad," řekl Ovčáček.

Ve své funkci poté skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Dongres. Požádal o přeložení, protože si Zeman veřejně vyžádal jeho odvolání. Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse.

Prezident se zároveň vyjádřil, že odpovědnost za bezpečnostní pochybení nese právě i Studený.

Podle Ovčáčka nelze vyloučit i konec dalších lidí zodpovědných za bezpečnost Hradu. Zda mezi ohroženými je i ředitel bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík, ponechal mluvčí prezidenta bez komentáře.

Kdo Studeného nahradí, není ještě podle Ovčáčka rozhodnuto. "Jistě bude proveden velmi pečlivý personální výběr. Ale v tuto chvíli je to předčasná otázka," dodal mluvčí.

Zatímco Hradní stráž má na starosti ostrahu venkovních prostor v areálu Hradu, vchody do budov zabezpečuje Útvar pro ochranu prezidenta.

Tagy: Pražský hrad Česko domácí ztohoven umění a kultura

Zdroje: ČTK