Šéf Zemanovy ochranky končí kvůli skandálu s trenýrkami na Hradě

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 9. 2015 17:45) - Aktuality autor: pal

Skandál s trenýrkami na Hradě donutil ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese rezignaci. Šéf prezidentovy ochranky požádal požádal o přeřazení k jinému policejnímu útvaru, protože už necítí důvěru Miloše Zemana. Dongres ve funkci zůstane ještě do konce září. Zeman ve čtvrtek vzkázal, že nejde o první personální změnu a naznačil, že by měl rezignovat i šéf Hradní stráže. 

Prezidentově ochrance bude Dongres šéfovat jen do konce září. Ilustrační foto

Prezidentově ochrance bude Dongres šéfovat jen do konce září. Ilustrační foto,zdroj: Ovesný Luděk / MAFRA / Profimedia

Policejní prezident Tomáš Tuhý konstatoval, že z předběžných výsledků šetření incidentu, s nimiž se už seznámil, byla reakce policie na sobotní incident v pořádku. 

Odpovědnost za incident s vyvěšením trenýrek nad Pražským hradem nese i šéf Hradní stráže, řekl prezident Miloš Zeman. Po rezignaci šéfa prezidentské ochranky Petra Dongrese budou následovat i další rezignace nebo odvolání, poznamenal. Naznačil tak, že velitel Hradní stráže Radim Studený bude muset skončit.

Kromě pana Dongrese nese odpovědnost i šéf Hradní stráže," řekl Zeman s tím, že po rezignaci Dongrese budou následovat i další rezignace nebo odvolání. Podle některých lidí z Pražského hradu je ohroženo i místo ředitele bezpečnostního odboru Jana Fulíka.

Postup prezidentovi ochranky se stále prošetřuje

Detailní kontrola postupu ještě pokračuje. Pokud by měl následovat kázeňský postih, tak až na základě individuálního posouzení postupu zasahujících.

"Žádné rozhodnutí nepadlo, jak ke vztahu k nějakému propuštění, případně odvolání z funkce," uvedl také Tuhý na adresu Dongrese.

Zároveň ale konstatoval, že Dongres cítí ztrátu důvěry prezidenta. Za těchto podmínek nechce dále ve funkci působit, a Tuhý proto přijal jeho žádost na převelení do jiné struktury policie.

"Žádný ředitel ochranné služby nemůže svou funkci vykonávat bez důvěry chráněné osoby, a proto dávám svou funkci k dispozici," nechal se slyšet Dongres.

Na místo Dongrese už je náhradník

Na jeho místo dočasně nastoupí Vladimír Mach, který už u útvaru působí. Následně se uskuteční výběrové řízení na obsazení místa šéfa prezidentovy ochranky.

Skupina Ztohoven v sobotu červené trenýrky na Pražský hrad vyvěsila, aby nad ním, jak uvedla, "zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic". Podle Hradu tak skupina zneuctila státní symboly.

Dongres stanul v čele ochranky na podzim 2012 po incidentu v Chrastavě na Liberecku, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž.

 Tehdy z funkce odstoupil šéf ochranky Jiří Sklenka. Dongres ho nahradil z pozice vedoucího odboru ochrany hlavy státu.

Tagy: Pražský hrad Česko domácí ztohoven český prezident

Zdroje: ČTK