Horáček představil svůj tým. Radit mu budou i Vášáryová, Petříček i König

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Textař Michal Horáček představil svůj tým odborníků, kteří mu budou pomáhat a radit během prezidentské kampaně, případně pak i na Pražském hradě. Poradci, mezi kterými jsou mimo jiné předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, slovenská politička a bývalá herečka Magda Vašáryová, budou pracovat bez nároku na honorář. 

Do svého poradního týmu povolal Horáček nejen mediálně známé tváře, jako je Drábová nebo Vášáryová, ale i filosofa Miroslava Petříčka či sociologa Ondřeje Císaře

Do svého poradního týmu povolal Horáček nejen mediálně známé tváře, jako je Drábová nebo Vášáryová, ale i filosofa Miroslava Petříčka či sociologa Ondřeje Císaře,zdroj: Michal Hancovsky/Michalhoracek.cz

Horáček, který ohlásil svůj úmysl usilovat o prezidentský post loni v listopadu, ve čtvrtek svůj sbor poradců označil za významnou součást kandidatury. "Sdílejí moji vizi a budou mi pomáhat v jejím uskutečňování," řekl na adresu svého týmu Horáček. Poradci podle něj nemají mezi sebou žádnou hierarchii, nepobírají honorář a nezastupují žádné instituce.

Vášáryová řekla, že Horáčka zná už delší dobu. "Velmi mi pomohl, když jsem 11 roků vedla projekt podpory českých paralympioniků," uvedla. Někdejší kandidátka na slovenskou prezidentku a velvyslankyně SR v Polsku bude Horáčkovi radit v záležitostech střední Evropy, visegrádské čtyřky, Evropské unie a NATO. "Pro mě jako Slovenku je velmi důležité, jak bude vypadat Česká republika v budoucnosti," uvedla na tiskové konferenci.

Drábová kandidovala v krajských volbách za STAN ve středních Čechách, nyní je zastupitelkou i předsedkyní SÚJB. Gazdík sdělil, že STAN, jeho členové a sympatizanti jsou připraveni poradit či pomoci každému důvěryhodnému kandidátovi. "S Danou Drábovou jsme o tom mluvili a já si vzhledem k její nezpochybnitelné odbornosti vážím její snahy o odbornou pomoc všem, kdo ji požádají," uvedl. STAN podle něj zatím nemá svého kandidáta.

Hlavní autor nového občanského zákoníku Eliáš dostal nabídku ke vstupu do týmu asi před třemi týdny. "Prostudoval jsem si všechno, k čemu jsem se mohl dostat. Dospěl jsem k názoru, že pan Horáček je slušný člověk, má velkou motivaci, jeho program se mi líbí, je uměřený, neextremistický, solidní," uvedl.

Elitní český cyklista König v poslední době na Facebooku ostře kritizoval vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho nákupu korunových dluhopisů či prezidenta Miloše Zemana za to, že polarizuje společnost.

Horáček řekl, že takové názory při výběru poradců nezohledňoval. "Každý si nese nějakou politickou preferenci, ale za sebe já to tak nevidím a nechci vidět, jsou to odborníci, v jejichž oborech se chci lépe orientovat," uvedl.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že za Horáčka zatím hovoří jen poradci. "Pan Horáček zásadně neříká žádné názory," podotkl. Vášáryová je podle Ovčáčka u veřejnosti známá jako fanatická zastánkyně přijímání migrantů. 

Drábová je zase spojnicí na hnutí Starostové a nezávislí, jehož předseda Petr Gazdík pomáhal na Staroměstském náměstí loni 28. října zahájit Horáčkovi kampaň, dodal Ovčáček. Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat, v polovině března.

Seznam všech poradců tak, jak ho zveřejnil Horáčkův tým

DANA DRÁBOVÁ
ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Téma: energetika

Česká jaderná fyzička, lokální a regionální politička. V letech 1985–1995 pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie – později Státního zdravotního ústavu – kde se zabývala ochranou před škodlivými účinky ionizujícího záření. Od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky. Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V roce 2010 se stala místostarostkou Pyšel a roku 2016 zastupitelkou Středočeského kraje. V krajských volbách získala přes 11 tisíc preferenčních hlasů. 

ALENA JANČÍKOVÁ      
ředitelka České asociace paraplegiků
Téma: handicapovaní spoluobčané

V 17 letech si po pádu ze stromu zranila páteř a míchu, následkem čehož ochrnula. Na vozíku dokončila střední školu, pracovala v pražském Centru Paraple, dnes vede Českou asociaci paraplegiků. Realizuje projekty jako např. VozejkMap nebo Vozejkov. Podílí se také na vytváření podmínek pro návrat osob po úrazu míchy do běžného života. Připomínkovala koncepci bezbariérového Malešického parku v Praze 10 a pilotní projekt – zřízení speciálních startovacích bytů pro vozíčkáře v Malešickém penzionu. Za svou práci získala v roce 2013 Cenu Olgy Havlové.

MAGDA VÁŠÁRYOVÁ
Socioložka, politička a někdejší velvyslankyně ČSFR ve Vídni    
Téma: Střední Evropa, Visegrádská čtyřka, EU a NATO

Slovenská socioložka, herečka, diplomatka a politička. Po roce 1989 se stala velvyslankyní ČSFR ve Vídni, v letech 2000–2005 působila ve funkci velvyslankyně Slovenské republiky ve Varšavě, poté pracovala ve funkci státní tajemnice slovenského ministerstva zahraničních věcí. Od roku 2007 je předsedkyní Správní rady nadace VIA CULTURA, kterou založila. Rovněž je prezidentkou spolku slovenských žen Živena. Plynně hovoří česky, německy, anglicky, rusky, polsky, srbochorvatsky a francouzsky.

MONIKA MARKOVÁ
ředitelka Hospicu sv. Štěpána v Litoměřicích
Téma: péče o seniory a paliativní péče zejména

Pracovala od prvopočátku v prvním českém hospici (Anežky České v Červeném Kostelci). Absolvovala několik stáží v zahraničí, s několika dalšími kolegy iniciovala vznik Hospice sv. Štěpána v rodných Litoměřicích, v roli vrchní sestry ho uvedla do provozu a dnes je jeho ředitelkou. Externě učí na FHS UK v Praze, přednáší, vede supervize, publikuje v odborných časopisech a je také autorkou knihy Sestra a pacient v paliativní péči.                    

Prof.  PAVEL PAFKO
chirurg
Téma: zdravotnictví           

Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. je český břišní a hrudní chirurg. V letech 1992–2010 působil jako přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol. Mediální známost získal roku 1996, když operativně odstranil plicní nádor prezidentu republiky Václavu Havlovi. V prosinci 1997 provedl se svým týmem první transplantaci plic na území České republiky. Dne 28. října 2013 ho prezident republiky vyznamenal medailí Za zásluhy a v roce 2016 byl pasován na rytíře českého lékařského stavu.

MICHAL BLÁHA
podnikatel
Téma: komunikační a informační technologie 

Podniká v IT oborech od roku 1990, v roce 1997 spoluzaložil vyhledávač a portál Atlas.cz. Dále spoluzaložil několik českých a zahraničních startupů a investuje do českých a zahraničních startupů. Od roku 2013 se aktivně zajímá o opendata, e-gov a efektivitu státní správy. V roce 2016 vytvořil veřejně prospěšné služby HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz. Hlídač smluv získal Křišťálovou lupu 2016 jako nejlepší veřejnoprospěšný projekt roku 2016, Cenu Fondu Otakara Motejla a nejlepší Opendata aplikaci roku 2016 od Fondu Otakara Motejla.

Prof. KAREL ELIÁŠ
hlavní autor Občanského zákoníku a člen Právnické síně slávy
Téma: právo 

Karel Eliáš je český právník, významný komercionalista a hlavní autor nového občanského zákoníku. Učil obchodní i soukromé právo na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně habilitoval a v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru obchodního práva. Po odchodu z Plzně působí zejména na Ústavu státu a práva AV ČR jako vědecký pracovník a předseda redakční rady časopisu Právník. V lednu 2012 byl v rámci soutěže Právník roku 2011 uveden za výjimečný celoživotní přínos právu do Právnické síně slávy.

Doc. ONDŘEJ CÍSAŘ
vědecký pracovník Sociologického ústavu Akademie věd
Téma: problémy demokracie a sociální otázky     

Vystudoval politologii na Středoevropské univerzitě v Budapešti a Masarykově univerzitě v Brně. V rámci Institutu pro srovnávací politologický výzkum se soustřeďuje na sociální hnutí a zájmové skupiny. Vedle toho působí jako docent na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kde přednáší teorie sociálních hnutí, zájmových skupin a politickou teorii. V Sociologickém ústavu Akademie věd vede Sociologický časopis.

ROBERT REICHEL
olympijský vítěz z Nagana a trenér mladšího dorostu v Litvínově
Téma: sport a sportující mládež 

Robert Reichel je mnohonásobný český reprezentant v ledním hokeji, mistr světa z let 1996, 2000 a 2001 a olympijský vítěz z roku 1998. V Naganu výrazně pomohl k úspěchu českého národního týmu, když jako jediný hráč uspěl střelecky v samostatných nájezdech v semifinálovém zápase proti Kanadě. Po dlouholeté kariéře v NHL nyní trénuje mládež v HC Litvínov.

LEOPOLD KÖNIG
český silniční profesionální cyklista
Téma: sport

Jeho největšími úspěchy jsou vítězství v 8. etapě závodu Vuelta a España 2013, kde skončil celkově devátý a vítězství v královské etapě závodu Tour of California také v roce 2013. V roce 2014 se zúčastnil Tour de France jako lídr stáje NetApp-Endura a obsadil 7. místo v celkové klasifikaci. Vyhrál Czech Cycling Tour v letech 2010 a 2013, v celkové klasifikaci Giro d'Italia 2015 skončil na šestém místě. V roce 2016 se stal mistrem České republiky v časovce a byl nominován na olympiádu.

MILOŠ URBAN
Spisovatel, překladatel a redaktor
Téma: kultura 

Vystudoval moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986–1992), v letech 1992–2000 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 v nakladatelství Argo. Vydal patnáct knih; jeho romány byly přeloženy do němčiny, španělštiny, holandštiny, maďarštiny, ruštiny a italštiny. Napsal také dvě divadelní hry (Trochu lásky a Nože a růže) a překládal např. Juliana Barnese, Rose Tremainovou nebo Chaima Potoka. Za román Hastrman obdržel cenu Magnesia Litera, jeho překlad románu Navrácená milost byla oceněna prémií v rámci Ceny Josefa Jungmanna.

prof. MIROSLAV PETŘÍČEK
filosof a vysokoškolský pedagog
Téma: Kam jako Češi patříme a co máme chtít 

Český filosof. Působí jako vysokoškolský profesor na FF UK. Z kádrových důvodů nemohl studovat na vysoké škole a až do r. 1990 byl zaměstnán v Hydrometeorologickém ústavu. V letech 1971–1977 navštěvoval bytový seminář Jana Patočky. Od roku 1992 působí na plný úvazek v Ústavu filosofie a religionistiky FF UK v Praze. Zaměřuje se na filosofii umění, přesahy mezi filosofií, filmem, literaturou a uměním a současnou (postmoderní) francouzskou filosofií. Přeložil řadu klíčových děl z německé a francouzské filosofie, mezi jinými Světlou komoru Rolanda Barthese, Čas a vyprávění Paula Ricœura či Ideu fenomenologie Edmunda Husserla. Mezi jeho nejčtenější publikace patří Úvod do (současné) filosofie či poslední kniha esejů Myšlení obraze.

Zdroj: Tisková zpráva volebního týmu


Tagy: Česko domácí česká politika prezidentské volby 2018

Zdroje: ČTK