Heger jednal ve Vatikánu o posílení vlivu církve ve zdravotnictví

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Na péči o nemocné, umírající a další potřebné by měla jít naprostá většina finančních prostředků, které stát v restitucích církvím vrátí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se na tom shodl s představiteli Vatikánu, kde je na dvoudenní návštěvě.

Dnes se Heger zúčastnil generální audience u papeže Benedikta XVI. Daroval mu partitury českých skladatelů, třeba Slovanských tanců od Antonína Dvořáka. Papež je výborný klavírista a dar ho velmi potěšil, řekl Heger z Vatikánu.

Hegerova cesta je vůbec první bilaterální návštěvou českého ministra zdravotnictví ve Vatikánu. Do centra katolického světa přijel jednat o paliativní a hospicové péči, duchovní službě ve zdravotnických zařízeních a o některých etických tématech.

Vztahy zemí má řešit smlouva

Vztahy obou zemí má řešit zatím neschválená česko-vatikánská smlouva. Heger o ní dnes mluvil s vatikánským státním sekretářem pro zahraniční styky, který ho ujistil, že Vatikán má zájem o posílení vlivu církve ve zdravotnických a sociálních službách. Církev je v ČR zastoupena víc jen v hospicové a domácí péči, katolická charita tam má třetinu.

"Ministerstvo má do budoucna snahu tyto služby posilovat, jsou v naší technologicky vyspělé medicíně trošku pořád nedostatkové zboží," řekl Heger. Dozvěděl se dnes, že Vatikán má v registru 120.000 různých katolických zdravotnických organizací, většina je v rozvojovém světě.

K česko-vatikánské smlouvě Heger uvedl, že i když není ratifikovaná, řada věcí z ní se už naplňuje. "Pokud jde o zdravotnictví, tak práce na zoficiálnění nemocničních kaplanů pokračují," připomněl.

Pastorační služba u nás je neoficiální

Pastorační služba v nemocnicích je v Česku podle Hegera poměrně rozvinutá neoficiálně. Ministerstvo chce postavení kaplanů "zoficiálnit", dát jim patřičné postavení mezi ostatními pracovníky ve zdravotnictví. První příležitostí k tomu bude zákon o nelékařských pracovnících, práce na něm začnou ještě letos.

Heger loni oznámil, že jeho resort převezme záštitu nad duchovní službou v nemocnicích a společně s církví uchystá právní normu pro práci kaplanů ve zdravotnických zařízeních. Jejich působení se řídí dohodou mezi Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví, zmínka o jejich práci je také v zákonu o církvích.

Ministr dnes diskutoval ve Vatikánu také o některých eticky sporných otázkách. Shoda mezi ČR a Vatikánem je v odmítání eutanazie. Pokud jde o potraty, umělé oplodnění a výzkum na kmenových buňkách, církev je velmi rezervovaná, ale akceptuje prý pozici ČR, která je v tom liberální.

Pro Hegera byla prý návtěva Vatikánu zážitkem

"Církev chápe, že to děláme ve prospěch trpících, ať to jsou rodiny nebo nemocní, a venkoncem tyto věci jsou nově podchyceny v zákoně o specifických zdravotních službách," řekl ministr.

Shoda je podle něj i v tom, že je potřeba diskutovat o konci života z hlediska bioetiky a morálky. Pro medicínu je složité definovat, kdy má být péče utlumována, aby nebyla poskytována zcela marně a nebylo zbytečně prodlužováno utrpení při umírání. "Shodujeme se na tom, že je potřeba hlavně zachovat důstojnost člověka, pacienta," uvedl ministr. 
Ke své návštěvě papežova sídla i Říma doplnil, že to pro něj je veliký zážitek. "Pohled do historie musí každého člověka oslovit, ať je křesťan, nebo se jenom zajímá o historii, nebo o věci vyšších principů, tak tady to dýchá ze všech koutů," řekl.

Tagy: heger Papež zdravotnictví Vatikán vliv

Zdroje: ČTK