Havel si pojede k Saakašvilimu pro vyznamenání

- Aktuality autor: red

Exprezident Václav Havel navštíví příští týden Gruzii. Míří tam na pozvání prezidenta Michaila Saakašviliho. Ten se Havlovi chystá udělit vyznamenání.

Bývalý český prezident by měl v Gruzii pobývat od 24. do 25. března. Informovala o tom Havlova kancelář. Podrobnější informace o cestě zveřejní příští týden. 

Saakašvili už dříve Havla pochválil za to, že odsoudil Rusko za jeho roli v ozbrojeném konfliktu s Gruzii v roce 2008. Havel mimo jiné žádal, aby Evropská unie jasně pojmenovala Rusko jako agresora. 

V srpnu 2008 vypukla mezi oběma zeměmi krátká válka poté, co se Gruzie pokusila vojensky obnovit nadvládu nad Jižní Osetií. Gruzínská ofenziva vyvolala protiútok Ruska. Válka skončila porážkou Gruzie a Moskva potom uznala nezávislost obou odštěpeneckých provincií. 

Gruzie se pod vedením nynějšího prezidenta Saakašviliho stala velmi oddaným spojencem Washingtonu, v němž hledá oporu ve svém vleklém sporu s Moskvou.

Saakašvili, který byl dříve symbolem demokratizace a prozápadní orientace Gruzie, ale v poslední době čelí silné domácí kritice, především kvůli vysoké míře korupce v zemi.

Tagy: havel vyznamenání Gruzie

Zdroje: ČTK