Hašek složil poslanecký mandát, zůstane jihomoravským hejtmanem

- Aktuality autor: Michal Polák

Jihomoravský hejtman a poslanec za ČSSD Michal Hašek se vzdá poslaneckého mandátu. Zůstane hejtmanem. Řekl to dnes novinářům v Brně. Ve Sněmovně jej nahradí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Hašek svým rozhodnutím naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že nebude kumulovat funkce. 

Michal Hašek

Michal Hašek,zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

Předseda strany Bohuslav Sobotka Haškův postoj ocenil. Mezi funkcí hejtmana a poslance si mají vybrat ještě karlovarský Josef Novotný a Jiří Běhounek z Vysočiny. 

Proti kumulaci funkcí se už loni před podzimními volbami postavil Ústřední výkonný výbor ČSSD. Od loňských předčasných parlamentních voleb, v nichž jako hejtman získal také poslanecký mandát, měl Hašek půl roku na to, aby se rozhodl pro jednu z funkcí. 

"Rozhodnutí pro mě bylo těžké, ale respektuji usnesení ČSSD. Kdo mě zná, ví, že jsem jihomoravský patriot, takže určitě neočekával jinou volbu," řekl Hašek. Poslanecký mandát složil k dnešku. Příští středu předá předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) notářský zápis s tím, že se vzdává poslaneckého mandátu. 

Hašek se bude věnovat kraji

Hašek se bude naplno věnovat kraji. Hodlá také znovu kandidovat na předsedu Asociace krajů ČR, jehož funkční období je dva roky. "V rámci asociace budu vždy hájit zájmy jižní Moravy i ostatních krajů a budu posilovat roli asociace směrem k vládě, Parlamentu a prezidentovi. Těším se jako hrdý patriot na to, že budu dělat něco pro náš kraj," řekl Hašek. Z pozice hejtmana se chce zasadit o sjednocení levice. "Chci, aby ČSSD byla vážená a silná strana. Také doufám, že ČSSD dotáhne do konce návrhy hejtmanů na klouzavý mandát a zákaz kumulací více platů," uvedl. 

V Poslanecké sněmovně ho nahradí starosta Znojma Gabrhel. Starostou ale zůstane. Odůvodnil to komunálními volbami, které budou na podzim. Podle Gabrhela by se změna vedení města na několik měsíců nevyplatila. 

Haškův krok ocenil šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. "Vítám fakt, že Michal Hašek respektuje stanovy ČSSD a slib voličům před volbami. Věřím, že ho budou následovat další představitelé ČSSD, kteří kumulují placené funkce," sdělil Sobotka

Koalice v Jihomoravské kraji jeho krok chválí

Haškovu volbu přivítal hejtmanův náměstek Stanislav Juránek z koaliční KDU-ČSL. "Očekával jsem takové rozhodnutí a považuji to za velmi dobrý krok. Jsem rád, že Michal Hašek zůstane hejtmanem, protože je dobrým reprezentantem Jihomoravského kraje," řekl Juránek. 

Obdobně vnímá situaci i opoziční zastupitelka Irena Matonohová (TOP a Starostové pro JmK). "I když jsem opoziční zastupitelka, rozhodnutí Michala Haška přijímám s potěšením. Je to dobrý hejtman a zastupitelstva vnímám tak, že je na ně vždy perfektně připravený," řekla ČTK Matonohová. 

Po loňských volbách do Sněmovny získalo pět hejtmanů z ČSSD poslanecký mandát. Plzeňský Milan Chovanec se už dříve vzdal funkce hejtmana, stal se ministrem vnitra. V březnu složil poslanecký mandát jihočeský Jiří Zimola. Rozhodnutí musejí oznámit ještě karlovarský Novotný a Běhounek z Vysočiny. Novotný se vyjádří při čtvrtečním jednání Zastupitelstva Karlovarského kraje. Běhounek rozhodnutí oznámí zřejmě v pátek v tiskové zprávě. 

Tagy: ČSSD hejtman poslanecký mandát

Zdroje: ČTK