Rýma? To je slabý odvar! Pylová sezóna 2025 bude drsná i na nealergiky!
14. 4. 2025 – 12:00 | Zprávy | Jana Szkrobiszová

Začíná to nenápadně, téměř jako obyčejné nachlazení. Trochu pálí nos, oči svědí, krk se zvláštně stahuje. Připravte se, protože přichází pylová sezóna. Neviditelný nepřítel, který vám dokáže znepříjemnit každou procházku i pouhé otevření okna. Zatímco příroda rozkvétá a většina lidí si jarní dny užívá, miliony alergiků po celém světě svádějí každodenní boj s nepohodlím. A podle odborníků? Bude hůř.
Pylová sezóna už dávno není jen jarní záležitostí. Kvůli změnám klimatu a stále znečištěnějšímu ovzduší se prodlužuje a sílí. Odborníci varují, že do konce století může být ve vzduchu až o 40 % více pylu než dnes. Navíc sezóna pravděpodobně začne téměř o měsíc dřív a potrvá o téměř tři týdny déle. A jako by to nestačilo, tak rostliny rostoucí ve městech pod vlivem stresu z prostředí uvolňují ještě více alergenů, než kdy dřív. Což má za následek častější alergické reakce i u těch, kteří dříve potíže s alergií nikdy v minulosti neměli.
Jak se ubránit pylovému peklu? Tohle opravdu funguje!
Kýcháte, svědí vás oči a nejradši byste celé jaro strávili pod peřinou? Máme pro vás dobrou zprávu, existují způsoby, jak se pylové sezóně bránit a nezešílet. A některé z nich vás možná překvapí.
Základ je jednoduchý, co nejméně se vystavovat alergenům. To znamená vyhnout se venkovním aktivitám, když je sucho a větrno. Zato po dešti můžete směle ven. Vzduch je tehdy krásně pročištěný a klidnější. Odborníci, jako je MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP, doporučují: „Pokud trpíte pylovými alergiemi, choďte na čerstvý vzduch, a to ideálně po dešti, kdy je koncentrace pylu nižší. Větrejte brzy ráno, večer nebo, jak už bylo zmíněno, právě po dešti.“
Velkou úlevu může přinést i zvlhčovač vzduchu. Ten pomáhá zachytit a eliminovat pyl i prach přímo v místnosti. A tady zbystřete – pojištěnci OZP si mohou přes aplikaci VITAKARTA zažádat až o 10 000 korun na jeho pořízení.
Zní to banálně, ale pomůže i obyčejná sprcha hned po návratu domů. A převléknout se do čistého oblečení? Taky základ. Ložní prádlo perte často a na vyšší teplotu, aby si v něm pyl nenašel nový domov.
Co opravdu zabírá na pylovou alergii? Tohle by měl mít doma každý!
Trápí vás příznaky spojené s alergií? Pak vás nepřekvapí, že nejúčinnější první pomoc přichází z lékárny. Antihistaminika jsou osvědčenou klasikou, která umí zklidnit alergické reakce během pár hodin. Nejlepší efekt ale mají, když s jejich užíváním začnete včas, a to ideálně už týden předtím, než se alergeny ve vzduchu naplno rozjedou. A nebojte, začít můžete i kdykoli později. Hlavní je nepodceňovat příznaky a konzultovat vhodný lék s lékařem nebo lékárníkem.
„Pro odstranění alergenů ze sliznic a celkovou očistu organismu je vhodné používat solné roztoky s mořskou nebo minerální vodou a také si dopřát pobyt v solné jeskyni. Také na její návštěvu lze čerpat příspěvek prostřednictvím VITAKARTY OZP,“ doporučuje MUDr. Vojtová.
Nechcete hned sahat po chemii? Nejste sami. Mnoho alergiků volí alternativu z jednoduchého důvodu: antihistaminika, i když účinná, mohou mít nepříjemné vedlejší účinky, nejčastěji ospalost a sníženou schopnost soustředění.
Naštěstí existují i šetrnější cesty, jak si s alergií poradit. Třeba probiotika, protože tento zdravý mikrobiom dokáže posílit imunitní systém a zmírnit alergické reakce. Pomoci může i obyčejný kopřivový čaj, černý kmínový olej nebo poctivý lokální med. Právě ten si díky pravidelné konzumaci v malých dávkách může přivyknout na pyly z okolí a postupně zvyšovat vaši toleranci.
Trápí vás příznaky spojené s alergií?
| zdroj:
Freepik.com
Nezapomínejte hlavně pít! Dostatečný příjem tekutin pomáhá udržet sliznice hydratované a méně citlivé na alergeny. Zároveň chrání před celou řadou zdravotních problémů spojených s dehydratací.
„Správný pitný režim je dlouhodobě jedním z klíčových faktorů zdraví. Ovlivňuje krevní tlak, funkci ledvin i látkovou výměnu,“ upozorňuje MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.