Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Grozným otřásl mimořádný útok ozbrojenců

Aktualizováno: Grozným otřásl mimořádný útok ozbrojenců
Lidé v Grozném kvůli protiteroristicé operaci raději vůbec nevycházejí ven | zdroj: Profimedia

Ozbrojenci zaútočili v čečenské metropoli Groznyj. V noci na čtvrtek nejprve zaútočili na policejní hlídku, část skupiny pak obsadila nakladatelství, které se nachází poblíž velkého trhu Berkat, a druhá pak přilehlou školu. Rozpoutala se tak tvrdá přestřelka, že nakladatelství nakonec shořelo. Jde o mimořádný incident. Čečenské úřady uvádějí deset padlých policistů. Kolik útočníků zemřelo, není jasné. 

Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov totiž před několika lety zavedl přísná bezpečnostní opatření, takže počet útoku v čečenské metropoli razantně klesl. V nejužším centru, především kolem centrální mešity a Kadyrovova paláce, už delší dobu hlídkují těžkooděnci v malých rozestupech.

Útok ozbrojenců paralyzuje v příštích dnech čečenská média, v nakladatelském domě totiž sídlily prakticky všechny místní redakce od novin a časopisů až po zpravodajský servis.  

Podle oficiálních informací policisté v noci zastavili v centru města podezřelé auto a následně propukla přestřelka. Pak se ozbrojenci uchýlili do Domu tisku a školy, kde nikdo nebyl, a federální jednotky zahájily protiteroristickou operaci. Střelba zněla městem až do ranních hodin. 

Kadyrov předpokládá, že skupina útočníků mohla přijet do Grozného z jiné severokavkazské republiky, v Čečensku podle jeho slov už takřka žádní ozbrojenci nezůstali. Jak se jim podařilo dostat do takřka neprodyšně hlídaného města, se neví. 

Při posledním útoku v Grozném, který se stal před dvěma měsíci, zemřelo pět policistů a několik lidí utrpělo zranění. Tehdy se v centru odpálil sebevražedný atentátník. 

zdroj: YouTube.com

Zdroje: