Dnes je neděle 23. června 2024., Svátek má Zdeňka
Počasí dnes 13°C Polojasno

Aktualizováno: Gazprom nebude posílat plyn potrubím Jamal přes Polsko, důvodem jsou ruské sankce

Aktualizováno: Gazprom nebude posílat plyn potrubím Jamal přes Polsko, důvodem jsou ruské sankce
Gazprom uvedl, že vstoupil v platnost zákaz transakcí se sankciovanými subjekty. „Pro Gazprom to znamená zákaz využívání potrubí vlastněného firmou EuRoPol GAZ k přepravě ruského plynu přes Polsko,“ dodal (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ruská plynárenská společnost Gazprom už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko.

(AKTUALIZOVÁNO, 18:15) „V posledních dnech byl plynovod Jamal používán spíše reverzním směrem, pro dodávky plynu z Německa do Polska. Zásobování německých a dále českých zákazníků bude proto nadále zajišťováno hlavním exportním plynovodem pro ruský plyn Nord Stream 1, tak jako doposud. K tomu je nadále k dispozici většina ukrajinského tranzitu, přes rusko-ukrajinské spory ohledně přepravních tras přes Ukrajinu,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Přesto je podle něj výpadek plynovodu negativním faktorem zvyšujícím riziko při případné kumulaci dalších problémů na Ukrajině. „Ceny budou proto reagovat zřejmě růstem, nebude se ale jednat o nic šokového,“ dodal.

Kolem 17:00 SELČ vykazovala cena plynu pro evropský trh nárůst o zhruba 11 procent na 104,5 eura (zhruba 2600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Cena v poslední době prochází značnými výkyvy. Začátkem března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, vystoupila až na rekordních zhruba 345 eur za MWh. Před rokem se pohybovala kolem 18 eur za megawatthodinu.

(16:21, původní zpráva) Gazprom dnes oznámil, že důvodem pro přerušení vyvážení plynu jsou ruské sankce na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Německý úřad pro regulaci energetického trhu ale podle agentury Reuters nepředpokládá, že by přerušení dodávek vedlo k bezprostřednímu zhoršení situace v zásobování plynem. Česká republika podstatnou část ruského plynu odebírá přes Německo.

Gazprom uvedl, že vstoupil v platnost zákaz transakcí se sankciovanými subjekty. „Pro Gazprom to znamená zákaz využívání potrubí vlastněného firmou EuRoPol GAZ k přepravě ruského plynu přes Polsko,“ dodal.

Plynovod Jamal obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, v posledních týdnech ale většinou fungoval v obráceném režimu, takže dodával plyn z Německa do Polska. Rusko vývoz plynu do Polska koncem dubna zastavilo kvůli odmítnutí požadavku na platby v rublech.

Německý úřad pro regulaci energetického trhu se domnívá, že zastavení dodávek plynovodem Jamal přes Polsko neohrozí energetickou bezpečnost Německa. „Už týdny tímto potrubím do Německa téměř žádný plyn nepřicházel,“ uvedl dnes mluvčí úřadu. „Většina plynu směřovala do Polska,“ dodal.

O uvalení sankcí na společnost EuRoPol GAZ informovalo Rusko ve středu. Sankce uvalilo také na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž Gazprom nedávno ukončil svou účast.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes oznámil, že některé divize firmy Gazprom Germania v důsledku ruských sankcí nedostávají z Ruska žádný plyn. Dodal nicméně, že Německo si zajistilo alternativní dodávky a dokáže se s tímto výpadkem vypořádat.

Dekret ruského prezidenta Vladimira Putina ze začátku května stanoví, že žádný ruský subjekt nesmí se sankcionovanými podniky uzavírat smlouvy ani plnit své závazky plynoucí z dohod, které s nimi uzavřel už dříve. Dekret výslovně zakazuje dodávky výrobků a surovin sankcionovaným subjektům.

Zdroje: