Francouzský exprezident Sarkozy bude souzen za korupci

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho čeká soud kvůli korupci a ovlivňování veřejného činitele. Sarkozy tak bude prvním exprezidentem v období takzvané páté republiky souzeným kvůli korupční kauze.

Sarkozyho čeká soud

Sarkozyho čeká soud , zdroj: Profimedia.cz

Podle zdrojů agentury AFP francouzská justice definitivně rozhodla, že se Sarkozy soudu nevyhne. V úterý zamítl kasační soud poslední z odvolání, které podali exprezident, jeho právník Thierry Herzog a exčlen kasačního soudu Gilbert Azibert proti dřívějšímu rozhodnutí poslat Sarkozyho k soudu. 

Exprezident čelí obvinění, že se v roce 2014 snažil ovlivňovat soudce, který se zabýval případem údajného nezákonného financování Sarkozyho předvolební kampaně Libyí v roce 2007. 

Sarkozy je podezřelý, že chtěl za nabídku výhodného postu v Monaku získat od tehdejšího člena kasačního soudu Aziberta informace o nadcházejícím rozhodnutí soudu ve zmíněné kauze. Aféra byla odhalena díky odposlechům telefonátů. 

 

Tagy: Francie zahraničí Libye předvolební kampaň francouzský prezident justice a soudy francouzská politika korupce a úplatkářství

Zdroje: čt24,vlastní,AFP