Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Fotografie NASA ukázaly, že americké vlajky na Měsíci stále stojí

Fotografie NASA ukázaly, že americké vlajky na Měsíci stále stojí
zdroj: Profimedia

Na obrázcích pořízených vesmírnou družicí NASA Lunar Reconaissance Orbiter jsou stále vidět stíny od amerických vlajek, jež na Měsíci zapíchli kosmonauti z kosmických lodí Apollo. Zprávu přinesla BBC.

Výjimku tvoří pouze vlajka zapíchnutá během mise Apollo 11, která byla převrácena hned při vzletu lodě zpět do kosmu.

Každá z prozatím šesti výprav, které na Měsíci přistály, zapíchla v určitém místě do měsíčního povrchu americkou vlajku.

Vědci nyní podrobně prozkoumali fotografie těchto míst pořízených družicí Lunar Reconaissance Orbiter a našli na nich skrvny podobné stínům házeným vlajkami. To jim však jako důkaz nestačilo. Prohlédli proto fotografie v různých deních dobách a zjistili, že viděný stín se otáčí kolem bodu, kde mají vlajky stát.

Jak teď vypadají je jiná otázka

Profesor Mark Robinson z Arizona State University k tomu uvedl: "Nejpřesvědčivěji můžeme přítomnost vlajek zjistit tak, že se podíváme na řadu snímků družice Lunar Reconaissance Orbiter a sledujeme, jak stín krouží kolem vlajky."

"Osobně mě docela překvapilo, že vlajky přežily ostré ultrafialové světlo a teploty na povrchu měsíce, ale je to tak. Jak teď vypadají, to je jiná otázka," dodal Robinson.