Fischer chce s Ficem jednat hlavně o EU a Visegrádu

- Aktuality autor: red

Spolupráce v rámci Evropské unie i Visegrádské skupiny (V4) budou hlavními tématy úterní schůzky premiérů České republiky a Slovenska Jana Fischera a Roberta Fica v Sezimově Ústí.

Fischer řekl, že v první části diskuse, tedy dvojstranných vztazích obou někdejších členů československé federace nejsou "ani vážné ani malé problémy".

Druhým zásadním tématem setkání obou premiérů ve vile někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše bude podle Jana Fischera Evropská unie.

V této souvislosti český premiér poukázal na fakt, že Slovensko už je součástí evropské měnové unie a používá společnou měnu. "To je mimochodem velice zajímavá zkušenost," poznamenal předseda české úřednické vlády, která si za jeden z hlavních cílů klade snahu snižovat hrozivý schodek českých veřejných financí.

Třetím tématem schůzky má být spolupráce v rámci visegrádské skupiny, kde je podle Fischera v poslední době "silný dynamismus". Fischer připomněl, že Slovensko se brzy ujme řízení práce celé této skupiny středoevropských zemí.

Vzájemné návštěvy českých a slovenských vrcholných politiků jsou časté. Fico byl loni v Česku třikrát, mimo jiné při příležitosti otevření nového slovenského velvyslanectví v Praze nebo na sjezdu Strany evropských socialistů. Nedávno se jako host zúčastnil konference české sociální demokracie v Teplicích.

Premiér Fischer byl na oficiální návštěvě Slovenska loni 15. května, týden po svém nástupu do čela vlády. Ficovu nynější návštěvu označil za "reciprocitu" právě za tuto svou cestu. Byla to jeho druhá zahraniční cesta ve funkci předsedy vlády, na první návštěvu odjel do Bruselu.

Tagy: EU fischer fico Visegrád

Zdroje: ČTK