Středočeské nemocnice podaly žalobu na ministerstvo

- Aktuality autor: red

Středočeské oblastní nemocnice podaly společnou žalobu na ministerstvo zdravotnictví. Řekl to hejtman David Rath. Spor mezi vedením kraje a ministerstvem se táhne už řadu měsíců.

Podle vedení krajských zdravotnických zařízení ministerstvo dlouhodobě blokuje jejich převod do neziskového holdingu.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně si ministerstvo stojí za svými právními argumenty, žaloby se neobává. "Více než snaha o faktické řešení je to gesto hejtmana a snaha odvést pozornost od zhoršujícího se hospodaření středočeských nemocnic," řekl.

Středočeský kraj žádal o převod nemocnic dvakrát, ministerstvo mu ale kvůli údajným procesním a právním chybám nevyhovělo. Potřetí proto o převod nežádalo hejtmanství, ale samotné nemocnice v roli akciových společností, o jejichž majetek jde.

Kraj dlouhodobě tvrdí, že ministerstvo je nečinné a nedodrželo řádnou lhůtu. Protože prý nemocnice vyčerpaly veškeré dostupné prostředky, byla 22. března podána žaloba ke správnímu soudu.

"S cílem dosáhnout rozsudkem toho, aby ministerstvo tento zápis učinit muselo," dodal David Rath. Podle Sršně však řízení pokračuje podle zákona. Ministerstvo čeká na znalecký posudek týkající se majetkových vztahů pěti nemocnic.

Podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra postupuje kraj proti usnesení svého zastupitelstva, Šnajdr na to zastupitele upozornil dopisem. Kraji podle Šnajdra hrozí, že ztratí kontrolu nad svými nemocnicemi. Po zápisu Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení (VNÚZZ) Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení by podle něj ovládly majetek tři osoby blízké hejtmanu Rathovi.

Kraj podle Ratha opakovaně upozorňoval ministerstvo, že porušuje zákon o správním řádu a zákon o neziskových nemocnicích a je zcela bezdůvodně nečinné. "To znamená nečiní žádné kroky buď k zamítnutí, nebo schválení žádosti nemocnic," uvedl hejtman.

Připomněl, že nemocnice podaly návrh na zápis veřejného neziskového ústavního zařízení již loni 18. září. Ministerstvo podle něj lhůtu opakovaně prodlužovalo a od 18. ledna "dělá mrtvého brouka".

Kraj podle něj v minulosti vstoupil do celého spisu vedeného k této věci a zjistil, že ministerstvo si nechalo zpracovat právní analýzu od advokátní kanceláře, v níž má podíl exministr spravedlnosti Pavel Němec. Z ní podle Ratha vyplynulo, že neexistuje žádný zákonný důvod tento zápis neučinit a věc jakkoliv prodlužovat.

Ministerstvo podle Ratha až 9. března nemocnicím doručilo dopis, v němž samo konstatuje, že v řízení pochybilo. Začalo se prý ale hájit tím, že chce ještě přizvat znalce v oblasti majetku. Zákon o neziskových zařízeních však podle Ratha vůbec otázky majetku nepředpokládá.

"Ten jen říká, že žadatel vymezí majetek, který do toho neziskového zdravotnického zařízení vkládá," podotkl. Kraj již dříve kvůli věci podal trestní oznámení k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2. Případem se proto zabývá i policie. Zatím podle Ratha věc neuzavřela. Výhodou sdružení nemocnic do holdingu má být podle kraje mimo jiné to, že zařízení ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb.

Tagy: nemocnice ODS ministerstvo spor

Zdroje: ČTK