MMF: Řecko zatím pomoc nepotřebuje

- Aktuality autor: red

Zadlužené Řecko zatím nepožádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o pomoc. Neexistují ani žádné bezprostřední známky toho, že má takovýto krok zapotřebí.

Uvedl to v pondělí šéf MMF Dominique Strauss-Kahn při návštěvě Polska.

Upozornil rovněž, že řecká krize ukazuje na nedostatečně silné ekonomické vedení v Evropské unii. Země eurozóny se minulý týden dohodly, že Řecku v případě potřeby půjčí finanční prostředky za přispění MMF.

"Doufám, že strategie EU pro Řecko bude fungovat," řekl Strauss-Kahn. "Jsme připraveni pomoci Řecku stejně jako každému ze svých členů, zatím však není zjevné, že tato pomoc bude naprosto nezbytná," dodal.

Řecko pověřilo pětici domácích a zahraničních bank přípravou emise nového sedmiletého dluhopisu, jež by měla podle zdroje agentury Reuters přinést pět miliard eur (téměř 130 miliard Kč).

Pro Atény to bude první test toho, jaký vliv bude mít na finanční trhy dohoda eurozóny o případné pomoci. Řecko musí během dubna a května sehnat k vyrovnání splatných dluhopisů kolem 23 miliard eur. Z dohody o pomoci vyplývá, že většinu finančních prostředků by měly poskytnout země platící evropskou jednotnou měnou, a to až dvě třetiny. Jednu třetinu by pak poskytl MMF. Kompromisní text nicméně nijak konkrétně nespecifikuje rozdělení pravomocí eurozóny a MMF v Řecku.

Zapojení mezinárodního fondu má navíc v unii své odpůrce, kteří si myslí, že tímto krokem dává eurozóna neschopnost řešit krizovou situaci. Jde především o názor francouzské diplomacie a některých představitelů Evropské centrální banky (ECB).

Tagy: Řecko pomoc MMF

Zdroje: ČTK